لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

مشکلات اقتصادی مردم ایران عمیق تر شده است؛ کوچکتر شدن سفره خانواده‌ها و بیکار شدن میلیون‌‌ها نفر در ماه‌های اخیر


 (عکس آرشیوی است)
(عکس آرشیوی است)

تنایج چند پژوهش نشان می‌دهد بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم ایران که از سال‌ها پیش آغاز شده بود، با همه‌گیری ویروس کرونا عمیق‌تر شده است.

در ادامه افزایش تورم، بالا رفتن قیمت‌ها، و بحران در واحدهای تولیدی و خدماتی، رئیس مرکز آمار ایران روز یکشنبه ۲۶ مرداد اعلام کرد که در سال ۱۳۹۸، یک سال پس از موج گرانی و تورم، سفره خانواده‌های ایرانی بیش از ۵ درصد کوچکتر شد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که نرخ تورم طی دو سال از زیر ۱۰ درصد در سال ۹۶ به حدود ۳۵ درصد در پایان سال ۹۸ رسیده است.

گزارشی که رئیس مرکز آمار ایران ارائه داده بر اساس افزایش قیمت ها در سال ۹۸ تدوین شده است، این در حالی است که در ماه‌های اخیر نیز با افزایش ناگهانی نرخ ارزهای خارجی در ایران، جهش دیگری در تورم رخ داد و از این رو سفره شهروندان ایرانی باز هم کوچکتر شد.

از سوی دیگر، رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی نیز با اشاره به تاثیر همه‌‌گیری کرونا بر افزایش بیکاری اعلام کرد که بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، بیش از ۶ میلیون نفر بر اثر همه‌‌گیری کرونا بیکار شده‌‌اند.

این در حالی است که آمار بیکاری در ایران پیش از شیوع کرونا نیز بالا بود و در سال‌های اخیر از حدود ۱۰ درصد پایین نیامد. حال تداوم همه‌گیری ویروس کرونا موجب شدت گرفتن بیکاری در کشور شده است.

کوچک شدن سفره خانواده‌های ایرانی در پی بحران اقتصادی در حالی رخ داده است که در میان کارکنان و کارگران شاغل نیز نارضایتی از حقوق معوقه و پایین بودن دستمزد بارها موجب اعتصاب و تجمع اعتراضی کارکنان واحدهای مختلف تولیدی در مناطق مختلف ایران شده است.

بازنشستگان و مستمری بگیران نیز بارها به پایین بودن دستمزدهای خود اعتراض کرده اند.

در پی همه‌گیری ویروس کرونا در ایران نیز پنهان‌کاری مسئولان در اعلام اولیه، سوءمدیریت و خودداری آنان از تعطیلی مراکز تجمع، به ویژه مراکز مذهبی در قم و مشهد، به شدت گرفتن شیوع دامن زد و موجب شد که ایران بدترین شرایط در ابتلا و میزان مرگ و میر ردر منطقه داشته باشد. از این رو، آسیب اقتصادی ناشی از تعطیلی مشاغل نیز در ایران بسیار شدید بوده است.

با وجود همه این مشکلات، مسئولان جمهوری اسلامی همچنان بخشی از درآمد کشور را صرف کمک به دولت سوریه، شورشیان یمن، و حزب الله لبنان می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ایران ۲۹ خرداد ماه در گفت و گوی تلفنی با نخست وزیر سوریه به او گفته بود که جمهوری اسلامی از هیچ اقدامی برای کاهش فشار بر مردم سوریه دریغ نخواهد کرد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG