لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

افشای بخش دیگری از فساد در بازار داروی ایران؛ با رانت ارز دریافت می کنند و دارو وارد نمی‌کنند


A line of customers in front of a pharmacy in Iran, صف متقاضیان دارو مقابل یک داروخانه در ایران
A line of customers in front of a pharmacy in Iran, صف متقاضیان دارو مقابل یک داروخانه در ایران

در پی انتشار گزارش‌های متعدد از فساد و رانت در واردات و توزیع دارو در ایران، یک اقتصاددان نیز از تداوم این فساد حتی پس از افشاگری‌ها خبر داد.

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه، روز جمعه ۲۴ مرداد در یک همایش مجازی گفت که ۵ شرکت واردات دارو نزدیک به یک میلیارد دلار ارز دریافت می‌کنند و علاوه بر اینکه بخشی از این منابع صرف امور دیگری به جز واردات دارو می کنند به بعضی از افراد در دستگاه‌های سیاست‌گذار، رشوه می‌دهند.

او در ادامه گفت که داروهای وارداتی نیز برای فروش به قیمت گرانتر به بازار غیرقانونی در ناصر خسرو می رود. این اقتصاددان به تجربه یکی از بیماران مبتلا به کرونا در تهیه دارو اشاره کرد و گفت که این بیمار برای تهیه سه قلم دارو ۵۵ میلیون تومان پرداخت کرده که یکی از این اقلام دارویی که ۲۰ میلیون قیمت داشته اما همین دارو توسط شرکت تولیدی با ۵۰۰ هزار تومان قابل تهیه بوده است.

فساد در بازار دارو در ایران در پی اختصاص ارز دولتی به واردکنندگان سال گذشته افشا شد. تیر ماه سال گذشته، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در پیامی در توئیتر با بیان اینکه «شبکه رانت و فساد و انحصار داروی مورد نیاز مردم را احتکار کرده و داروی تقلبی عرضه میکنند» به فساد در واردات دارو اعتراف کرد و گفت که سرنوشت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز که برای تجهیزات پزشکی پرداخت شده هنوز معلوم نیست.

چند ماه بعد نیز رئیس سازمان غذا و دارو ایران یکی دیگر از موارد فساد دارو در ایران را اعلام قیمت غیرواقعی واردات دارو با ارائه اسناد ساختگی عنوان کرد.

تداوم فساد در بازار دارو در ایران در حالیست که همه گیری ویروس کرونا در ایران شبکه درمان را در شرایط بحرانی قرار داده است و موجب تشدید تقاضای دارو شده است.

در سال های اخیر در پی کمبود دارو در داروخانه ها، مقام های سیاسی در ایران دلیل کمبود دارو را تحریم اعلام کردند. این درحالی است که بارها اعلام شده تحریم‌ها علیه رژیم ایران شامل دارو و موادغذایی نمی شود. حال مشخص شده است که فساد، رانت خواری و احتکار موجب کمبود دارو در داروخانه ها و عرضه آن در بازار قاچاق شده است.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG