لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

رییس کنفدراسیون صادرات ایران: دولت جدید به بلاتکلیفی در مورد «اف‌ ای‌ تی‌ اف» پایان دهد


آرشیو
آرشیو

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید نپیوستن ایران به «اف ای تی اف» هزینه مبادلات را برای این کشور افزایش می‌دهد و تهران باید درباره آن از بلاتکلیفی خارج شود. او با توجه به نزدیکی دیدگاه روسای قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی پیش بینی کرد که دولت جدید تکلیف این موضوع را روشن کند.

جمهوری اسلامی ایران از پیوستن به دو کنوانسیون مورد نظر «اِف اِی تی اِف» از جمله برای مقابله با پول‌شویی خودداری کرده و در لیست سیاه این کارگروه باقی مانده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمد لاهوتی روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد گفت هدف ایران برای افزایش رابطه تجاری با ۱۵ کشور همسایه و هند و چین محقق نشده و مشکل بازگشت ارز در تجارت با عراق و افغانستان همچنان وجود دارد، چرا که این دو کشور کالایی برای واردات ندارند که بتوان با آنها مبادله پایاپای انجام داد. او از بانک مرکزی ایران خواست در مرز این دو کشور صرافی‌های مورد اطمینان به تاجران معرفی کند.

او تأکید کرد که اگر اختلافات رفع شوند، تحریم‌ها برداشته شوند و برجام نیز احیا شود، می‌توان از طریق کشورهای همسایه تجارت را افزایش داد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با یادآوری درگیری‌های نیروهای افغانستان با طالبان در نزدیکی مرز ایران گفت ریسک حمل و نقل افزایش یافته است و حتی ممکن است روابط تجاری با این کشور متوقف شود. او تاکید کرد که «سرمایه از فضای ناامن فرار می‌کند.»

جمعه گذشته در پی کشیده شدن درگیری‌های افغانستان به شهر زرنج در استان نیم‌روز، این شهر به تصرف نیروهای طالبان درآمد و مرز این کشور با ایران در سیستان و بلوچستان بسته شد.

پیش از آن نیز پنج‌شنبه ۱۷ تیر مقام‌های افغان اعلام کردند که طالبان یک گذرگاه مرزی کلیدی در مرز مشترک افغانستان و ایران را به تصرف خود درآورده است.

XS
SM
MD
LG