لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

اعلام جرم دادگاه فدرال آمریکا علیه یک ایرانی به اتهام صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی به ایران


نمایی از ساختمان وزارت دادگستری آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای از اقدام یک هیات منصفه عالی دادگاه فدرال در اعلام جرم علیه یک مرد ایرانی مقیم کانادا به اتهام صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی به ایران خبر داد.

در این بیانیه آمده است که یک هیئت منصفه عالی دادگاه فدرال در واشنگتن دی‌.سی روز جمعه ۳۰ ژوئیه با صدور کیفرخواستی، علیه یک شهروند ایرانی در رابطه با صادرات غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی از ایالات متحده به ایران از طریق کانادا و امارات متحده عربی اعلام جرم کرد.

بر اساس این بیانیه، در رابطه با اتهامات یک فقره توطئه، دو فقره نقض «قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی»، یک فقره عدم ارائه اطلاعات مربوط به صادرات، و شش فقره پول‌شویی، علیه رضا سرهنگ‌پور کفرانی، ۴۶ ساله مقیم مونترال، اعلام جرم شده ‌است. در این بیانیه فرد متهم یک بار «کانادایی» و دو بار «ایرانی» خطاب شده است.

این هیئت منصفه خواستار مسترد شدن همه درآمدهای حاصل از ارتکاب جرایم ادعایی فوق الذکر شده است.

در بیانیه وزارت دادگستری همچنین با اشاره به برخی فعالیت‌های فرد متهم و یک شرکت کانادایی همدست او از سال ۲۰۱۵ برای انجام صادرات بدون دریافت مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری (اوفک)، آمده است که برخی از این تجهیزات مشمول محدودیت‌های منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای بودند.

اواسط اردیبهشت ماه سال جاری نیز وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، هیئت منصفه فدرال شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس یک شهروند ۳۹ ساله ایرانی ساکن امارات متحده عربی و آلمان به نام مهرداد انصاری را به دلیل طرح‌ریزی برای دستیابی به قطعات حساس نظامی جهت ارسال به ایران، در تناقض با قوانین تحریم‌های آمریکا علیه تهران، مجرم شناخت.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود،‌ قرار است حکم مهرداد انصاری اول سپتامبر سال جاری میلادی، ۲۰۲۱، صادر شود.

XS
SM
MD
LG