لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

وال ‌استریت جورنال: پرزیدنت بایدن به پنتاگون دستور داده است نیروهای آمریکا در منطقه خلیج فارس را کاهش دهد


ناو یو‌اس‌اس ‌‌ماکین آیلند در حال عبور از تنگه هرمز ، ۱۷ مارس ۲۰۲۱ در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم ایالات متحده آمریکا، منطقه تحت پوشش سنتکام
ناو یو‌اس‌اس ‌‌ماکین آیلند در حال عبور از تنگه هرمز ، ۱۷ مارس ۲۰۲۱ در منطقه عملیاتی ناوگان پنجم ایالات متحده آمریکا، منطقه تحت پوشش سنتکام

به گزارش روزنامه «وال ‌استریت جورنال» پرزیدنت بایدن از وزارت دفاع آمریکا خواسته است روند بیرون بردن برخی تجهیزات و نیروهای نظامی ایالات متحده از منطقه خلیج فارس را آغاز کند.

وال استریت جورنال روز پنجشنبه ۱۲ فروردین در گزارشی به نقل از مقامات رسمی آمریکا نوشت که برخی توانایی‌های نظامی ایالات متحده، از جمله یک ناو هواپیمابر و سیستم‌های ردگیری از جمله پهپادها، از خاورمیانه خارج می‌شود تا در دیگر نقاط جهان از آن‌ها استفاده شود.

به گزارش وال‌ استریت جورنال، اعلام خارج شدن توانایی‌های نظامی آمریکا به معنای خروج تدریجی چند هزار نیروی نظامی ایالات متحده از منطقه است. در این گزارش همچنین آمده است که شمار نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه در اواخر سال گذشته میلادی حدود ۵۰ هزار تن بود. این در حالی است که این رقم حدود دو سال پیش، یعنی در اوج تنش‌های میان دولت ترامپ و ایران، نزدیک به ۹۰ هزار نفر بود.

مقامات رسمی پنتاگون به جزئیات بیشتر در مورد خروج توانایی‌های نظامی آمریکا اشاره نکرده‌اند و حتی به این گزارش واکنش نشان ندادند.

یک مقام رسمی به وال ‌استریت جورنال گفت پنتاگون در حال بررسی است کدام یک از توانایی‌های خود را می‌تواند با عربستان سعودی و در راستای مقابله با حملات راکتی و موشکی از گروه‌های متحد ایران، تقسیم کند. این گزارش می‌گوید ایده این کار این است که دفاع از قلمروی عربستان سعودی از واشینگتن به ریاض منتقل شود.

ایالات متحده در راستای بازدارندگی، حضور نظامی خود در منطقه را بیشتر کرده‌ بود.

XS
SM
MD
LG