لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: فشارحداکثری علیه ایران شرایط را برای توافق صلح تاریخی اسرائیل و امارات مهیا کرد


رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با اشاره به دستاوردهای سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ، فشار حداکثری علیه ایران را زمینه‌ساز توافق صلح تاریخی اخیر بین اسرائیل و امارات متحده عربی دانست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه هفتم شهریور ماه در گفت‌وگویی ویدئویی با شورای آتلانتیک گفت: «پرزیدنت ترامپ در مقابل ایران بازدارندگی ایجاد کرد. از آن توافق فاجعه‌بار برجام خارج شد؛ [توافقی] که به نظر من - همان‌طور که حتی در آن موقع هم درباره‌اش نوشتم - بدترین توافقی است که غزب، از توافق ۱۹۳۸ مونیخ تاکنون، در آن شرکت داشته است.»

رابرت اوبراین افزود: «[برجام] توافق بسیار بدی بود که ایران را در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار داد. و همان‌گونه که اسرائیلی‌ها - بر اساس اسناد و مدارکی که در انباری در خارج از تهران پیدا کردند نشان دادند - [برجام ایران] را در مسیر دستیابی به توانایی خرید و فروش تسلیحات پیشرفته متعارف قرار داد که این موضوع همین امسال تحت توافق برجام قابل اجرا است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما از برجام خارج شدیم و فشار حداکثری علیه ایران اعمال کردیم. آن فشار حداکثری علیه ایران شرایط را مهیا کرد تا توافق صلح جدیدی که به تازگی بین اسرائیل و امارات متحده عربی حاصل شد، به دست آید.»

آقای اوبراین افزود: «صرف دستیابی به این توافق پرزیدنت ترامپ را در سطح رئیس‌جمهوری‌هایی چون جیمی کارتر با توافق کمپ دیوید و یا بیل کلینتون با توافق صلح بین اسرائیل و اردن قرار می‌دهد. و قطعا بنیامین نتانیاهو در ردیف مناخیم بگین و یا شیمون پرز و اسحاق رابین، و شاهزاده محمد بن زاید آل‌نهیان، ولیعهد [ابوظبی]، نیز در ردیف انور سادات یا حسین پادشاه اردن قرار می‌گیرند. این دستاورد بزرگی است و ایستادن در کنار متحدان، از دیگر دستاوردهای بزرگ [دولت پرزیدنت ترامپ] است.»

XS
SM
MD
LG