لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

واکنش پرایس به اظهارنظر عراقچی: پیشرفت‌هایی در مذاکرات وین داشته‌ایم اما چالش‌هایی باقی است


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارنظر رئیس هیات ایرانی حاضر در مذاکرات وین که گفته بود بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده‌ایم گفت که پیشرفت‌هایی حاصل شده اما چالش‌هایی نیز باقی مانده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ خرداد و در یک کنفرانس خبری در پاسخ به خبرنگاری که نظرش را درباره اظهارات عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در مذاکرات احیای برجام درباره این که توافق بیش از هر زمان میسر شده است، جویا شده بود گفت: قطعا درست است که ما از دور اول تا ششم مذاکره پیشرفت کرده‌ایم اما واقعیت این است که برخی چالش‌ها باقی مانده‌اند و به همین دلیل است که تیم مذاکره کننده در وین مانده است.

آقای پرایس تاکید کرد: همان طور که از تیم ما و شرکای بین‌المللی ما شنیده‌اید پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما روی چالش‌های باقیمانده کار خواهیم کرد. تنها این را باید بگویم که ما برای دور ششم مذاکرات محدودیت زمانی نداریم.

دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین از روز شنبه ۲۲ خرداد ماه در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و روز دوشنبه ۲۴ خرداد، سرپرست‌های هیات‌های بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، و آلمان، با آمریکا و بدون ایران، جلسه داشتند.

هیات روسی به تنهایی در روز یکشنبه با هئیت ایرانی گفتگو کرده بود اما تاکنون دیدار مستقیمی میان هیات‌های ایران و آمریکا رخ نداده است.

ند پرایس پیشتر در پاسخ به سوالی درباره تاثیر نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران بر مذاکرات احیای برجام در وین گفته بود که تقویم انتخاباتی هیچ ضرورتی را بر مذاکرات دیکته نمی‌کند بلکه احیای برجام برای پیشگیری از خطر احتمالی برنامه هسته‌ای ایران ضرورت دارد.

XS
SM
MD
LG