لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۴

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید‌ در مورد برجام نیز با همتای روس خود گفت‌وگو کرد


رئیس جمهوری آمریکا در حال گفت‌وگو با خبرنگاران پیش از ترک ژنو، روز چهارشنبه در سوئیس
رئیس جمهوری آمریکا در حال گفت‌وگو با خبرنگاران پیش از ترک ژنو، روز چهارشنبه در سوئیس

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پیش از ترک ژنو در مورد دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت که موضوع توافق هسته‌ای ایران نیز در این دیدار به میان آمده است.

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه ۲۶ خرداد در ژنو پیش از سوار شدن به هواپیما، با خبرنگاران گفت‌‌وگو کرد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد توافق برجام با ولادیمیر پوتین گفت‌وگو کرده یا نه، گفت: «بله.»

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره محتوای این گفت‌و‌گو و پیشرفت‌های احتمالی به دست آمده، گفت: «در مورد این بود که چگونه می‌توانیم با هم همکاری کنیم، و من وارد جزئیات این که در مورد چه چیزی حرف زدیم، نمی‌شوم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر و در مورد دیدار رو در روی خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت توافق کردیم در همکاری با هم، اجازه ندهیم ایران به سلاح‌ هسته‌ای دست یابد. او افزود: رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد در مورد ایران و افغانستان، «کمک کند.»

رئیس جمهوری آمریکا در جریان کنفرانس خبری خود در ژنو و در مورد دیدار با رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت دو طرف در مورد تشکیل کارگروهی ثبات استراتژیک، به توافق رسیده‌اند و هیات‌هایی با حضور دیپلمات‌ها و کارشناسان نظامی از سوی هر دو طرف تشکیل خواهد شد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه ۲۷ خرداد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، از دیدار بین رئیس جمهوری‌های روسیه و همچنین اعلام خبر تشکیل کارگروه ثبات استراتژیک، استقبال کرد.

XS
SM
MD
LG