لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

بیانیه کاخ سفید: آمریکا و اروپا از تلاش‌های دیپلماتیک جاری برای احیای برجام حمایت می‌کنند


محل مذاکرات هسته‌ای در وین
محل مذاکرات هسته‌ای در وین

در پایان دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رهبران اتحادیه اروپا، کاخ سفید بیانیه‌ای منتشر کرد که در بخشی از آن به مذاکرات جاری ایران و آمریکا برای احیای برجام اشاره شده است.

در بیانیه، با تاکید بر حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا از تلاش‌های دیپلماتیک و مذاکرات جاری در وین آمده است: «ما در مورد گام‌های برداشته شده توسط ایران که با برجام مغایرت دارد، نگرانی‌های جدی داریم. اتحادیه اروپا و ایالات متحده اذعان دارند که در کنار بازگشت به اجرای کامل و موثر تعهدات هسته‌ای توسط ایران، لغو تحریم‌ها یکی از بخش‌های اساسی برجام است.»

شارل میشل، رئیس شورای اروپایی، نیز در کنفرانس خبری که پس از دیدار سران آمریکا و اتحادیه اروپا در بروکسل بلژیک برگزار شد، گفت که دو طرف بر ادامه گفتگوهای هسته‌ای بین واشنگتن و تهران تاکید کردند.

او گفت: «ما درباره مسائل امنیت جهانی و منطقه ای گفتگو کردیم و در این چارچوب مساله هسته‌ای ایران را نیز مورد بحث قرار دادیم. سال‌ها است که اتحادیه اروپا نقش مهمی در زنده نگاه داشتن کانال ارتباطی ایفا کرده است تا از افزایش هرگونه تنش - که برای منطقه و در کل برای جهان خطرناک است - جلوگیری کند.»

ششمین دور مذاکرات غیر مستقیم بین ایران و آمریکا در وین در حال برگزاری است. دولت جو بایدن بنا دارد که در صورت رعایت کامل مفاد برجام توسط جمهوری اسلامی، اعمال تحریم‌های ناسازگار با برجام را که با خروج دولت ترامپ از برجام مجددا اعمال شده بود، لغو کند.

جمهوری اسلامی خواستار برچیده شدن تمامی تحریم‌های بعد از خروج دولت پیشین از برجام است.

XS
SM
MD
LG