لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

واکنش آمریکا به گزارش آژانس: ایران هیچ نیاز معتبری به تولید اورانیوم فلزی ندارد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پس از انتشار اخباری در مورد یک گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی که می‌گوید ایران تولید اورانیوم فلزی را توسعه داده است، اعلام کرد ایران هیچ نیاز معتبری به تولید اورانیوم فلزی ندارد. او افزود این گونه فعالیت‌ها هیچ اهرم فشاری به ایران نمی‌دهد و فقط انزوای بیشتر ایران را به همراه خواهد داشت.

تولید اورانیوم فلزی در ساخت تسلیحات هسته‌ای نیز کاربرد دارد. خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۵ مرداد در گزارشی اعلام کرد به نسخه‌ای از گزارش آژانس به اعضای آن دسترسی پیدا کرده است که درآن آمده است ایران در تولید اورانیوم فلزی، پیشرفت داشته است.

آقای پرایس در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ مرداد منتشر شد، گفت: «ما گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دیده‌ایم که تا زمان انتشار از سوی شورای حکام آژانس، دسترسی به آن محدود باقی می‌ماند. ایران هیچ نیاز معتبری به تولید اورانیوم فلزی ندارد که با ساخت تسلیحات هسته‌ای ارتباط مستقیم دارد.»

او افزود: «تحت توافق هسته‌ای برجام، ایران مجاز به فعالیت تولید اورانیوم فلزی یا تحقیق و پژوهش در متالورژی اورانیوم نیست. ما به صراحت گفته‌ایم خارج کردن شرایط از حالت عادی و فراتر از محدودیت‌های مشخص شده در توافق هسته‌ای برجام غیرسازنده و ناسازگار با بازگشت به اجرای دوطرفه تعهدات است.»

ند پرایس گفت: «چنین تشدید [اوضاع] اهرم فشاری به ایران در هرگونه دور گفت‌وگوهای جدید در مورد بازگشت دو طرفه به اجرای تعهدات برجام نمی‌دهد و فقط به انزوای بیشتر ایران منتهی می‌شود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «همان‌گونه که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته است، پیشرفت‌های هسته‌ای ایران روی دیدگاه‌ ما برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام، تاثیر دارد. ما ضرب‌الاجلی برای مذاکرات مشخص نمی‌کنیم.» او افزود اما فرصت مذاکرات برای ایران نامحدود نخواهد بود.

آقای پرایس افزود ایران باید تشدید اوضاع در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را متوقف کند و «با حسن نیت به مذاکرات برای رسیدن به اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام، بازگردد.»

به نوشته رویترز، گزارش آژانس می‌گوید در ۱۴ اوت، ۲۳ مرداد، آژانس تایید کرد که ایران ۲۵۷ گرم اورانیوم غنی‌سازی شده تا سقف ۲۰ درصدی را به کار گرفته تا ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی تا سقف ۲۰ درصد غنی شده را تولید کند.

این گزارش همچنین گفته این سومین گام از یک برنامه چهار مرحله‌ای ایران است.

ایران می‌گوید به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست. اما کشورهای دیگر می‌گویند با توجه به فعالیت‌ها هسته‌ای و سابقه ایران، این ادعا را باور نمی‌کنند.

XS
SM
MD
LG