لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

کاخ سفید: پیشنهاد بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام «به طور نامحدود» روی میز نخواهد بود


کارین ژان پییر، معاون سخنگوی کاخ سفید
کارین ژان پییر، معاون سخنگوی کاخ سفید

معاون سخنگوی کاخ سفید با اعلام آمادگی و تمایل ایالات متحده برای تحقق بازگشت متقابل به پیروی از برجام، تاکید کرد که این پیشنهاد به صورت نامحدود روی میز نخواهد ماند.

کارین ژان پییر، معاون سخنگوی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه ۲۹ ژوئیه در کنفرانس خبری روزانه با خبرنگاران، در پاسخ به خبرنگاری که پرسید، «با توجه به این که مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند تا پس از شروع به کار دولت جدید در پنجم اوت، در مذاکرات شرکت نخواهند کرد، آیا معتقدید که از آن تاریخ به بعد مذاکرات از سر گرفته می‌شود و تا چه زمانی حاضرید صبر کنید؟» گفت که پیشنهاد بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام «به صورت نامحدود روی میز نخواهد بود.»

او ادامه داد: «زمان برگزاری دور هفتم [گفت‌و‌گوها] مشخص نشده است و درباره زمان آن، حدس و گمان نخواهیم زد.»

خانم ژان پییر افزود: «ما بارها نشان داده‌ایم که آماده‌ایم در راه تحقق بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام گام برداریم. وقتی ایران روند انتقالی ریاست جمهوری خود را پشت سر گذاشت، ما آماده‌ایم برای بازگشت‌مان به وین برای ادامه گفت‌و‌گوهایمان برنامه‌ریزی کنیم.»

این مقام رسانه‌ای کاخ سفید با اشاره به این که آمریکا همچنان به دنبال تحقق پیروی کامل از برجام است، تاکید کرد: «همان گونه که وزیر خارجه به صراحت گفته است، این پیشنهاد به صورت نامحدود بر روی میز نخواهد بود.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در کنفرانس خبری با همتای کویتی خود در آن کشور عرب حاشیه خلیج فارس گفت که روند مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نمی‌تواند‌ به صورت «نامحدود» ادامه یابد ‌و «توپ در زمین ایران است.»

وزیر خارجه آمریکا همزمان هشدار داد که چنان‌چه مقامات جمهوری اسلامی به فعالیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای خود ادامه دهند، دیگر با بازگشت به برجام نمی‌توان به طور کامل به دستاوردهای حاصل از آن توافق دست یافت.

جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا اعلام کرده است که تا تشکیل دولت جدید در ایران آمادگی شرکت در ادامه گفت‌وگوهای احیای برجام را ندارد. ایران همزمان با ایجاد محدودیت برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرده است که بنا دارد فلز اورانیوم تولید کند.

این در حالی است که هر دو اقدام فوق، نقض برجام محسوب می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG