لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۷

واکنش مقامات آمریکایی به سالگرد یک دهه جنگ داخلی در سوریه؛‌ زمان راه‌حلی سیاسی فرا رسیده است


لیندا تامس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل
لیندا تامس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل

مقامات دولت آمریکا با فرا رسیدن سالگرد یک دهه جنگ داخلی، خشونت و سرکوب در سوریه اعلام کردند زمان برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی و پایان دادن به درد و رنج مردم سوریه فرا رسیده است.

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل روز دوشنبه ۲۵ اسفند و با صدور پیامی گفت: برای ۱۰ سال، مردم سوریه شرایطی غیرانسانی، درد و رنجی غیرقابل تحمل را گذرانده‌اند. حالا زمان برای اتحاد و پیشبرد راه‌حلی سیاسی برای مردم سوریه و برخورداری از آینده‌ای امیدوارانه، باثبات و امن که مستحق آن هستند، فرا رسیده است.

جوی هود، مشاور موقت وزیر خارجه در امور خاور نزدیک وزارت خارجه آمریکا هم در پیامی گفت: ما یاد شمار زیادی از مردم شجاع سوریه که یک دهه پیش و تا به امروز برای پیشبرد حقوق بشر، نبرد برای آزادی و حقوق مردم سوریه برای حال و نسل‌های آینده تلاش کرده‌اند، گرامی میداریم.

ده سال پیش، در ادامه اعتراضات موسوم به «بهار عربی»، مخالفان اسد به خیابان‌ها ریختند اما با سرکوب شدید دولت مواجه شدند. دخالت برخی دیگر کشورها و حمایت از گروه‌های درگیر، زمینه ساز جنگ داخلی در این کشور شد. کمی بعد اعلام حضور داعش در عراق و سوریه، موضوع سوریه را بغرنج تر کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ سوریه جان خود را از دست دادند و بیش از ۲۰ میلیون نفر از خانه و زندگی خود آواره شدند.

جنگ داخلی سوریه در حالی وارد یازدهمین سال می‌شود که ایران و روسیه، از حامیان جدی حفظ بشار اسد در قدرت در سوریه هستند.

جنگ داخلی سوریه ۱۰ ساله شد؛ مرگ صدها هزار نفر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00
XS
SM
MD
LG