لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

ممکن است تابعیت بریتانیایی اسما اسد سلب شود؛ اتهام: حمایت از جنایات ارتش سوریه


بشار اسد و همسرش اسما اسد
بشار اسد و همسرش اسما اسد

روزنامه گاردین، یکشنبه ٢٤ اسفند، در گزارشی عنوان کرد پلیس لندن تحقیقات اولیه درباره مشارکت احتمالی اسما اسد، همسر رئیس جمهوری سوریه، در جنایات جنگی ارتکاب‌یافته توسط نیروهای نظامی دولت سوریه را آغاز کرده است.

اسما اسد ٤٥ ساله، متولد لندن است و تا پیش از ازدواج با بشار اسد در سال ٢٠٠٠ در این شهر می‌زیست. او متهم است به دلیل پشتیبانی از ارتش سوریه از طریق نطق‌های عمومی و حضورهایش در انظار عمومی، در جنایات این ارتش از جمله استفاده از سلاح‌های شیمیایی شریک است.

ارتش سوریه متهم است طی ده سال جنگ داخلی، علاوه بر حمله عامدانه به غیرنظامیان و گرسنه نگه‌داشتن آنها همچون سلاحی جنگی، مرتکب جنایت‌های پرشمار دیگری مانند آزار و اذیت و تجاوز جنسی نیز شده است.

نتایج تحقیقات دو کمیسیون سازمان ملل نیز حاکی از استفاده مکرر سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه علیه غیرنظامیان است.

خانم اسد که تحت تحریم‌های مالی آمریکا، اتحادیه اروپا، و بریتانیا نیز قرار دارد، در صورت اثبات این اتهامات، ممکن است از بریتانیا سلب تابعیت شود و تحت تعقیب پلیس بین‌المللی قرار بگیرد.

پس از آغاز جنگ داخلی سوریه و کشتار معترضان توسط نیروهای دولتی، اسما اسد چندین پیشنهاد فرار خود و فرزندانش از دمشق را رد کرد و قاطعانه از سرکوب‌های خونین دولتی حمایت کرد.

XS
SM
MD
LG