لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

دستیار وزیر خارجه آمریکا:‌ رژیم ایران می‌خواهد به هر طریق ممکن از موفقیت «توافق‌‌های ابراهیم» جلوگیری کند


آر. کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا
آر. کلارک کوپر، دستیار وزیر خارجه آمریکا

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و نظامی می‌گوید که ایران به منظور جلوگیری از موفقیت روند عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی طبق «توافق‌های ابراهیم»، تهدیدهای سایبری علیه امارات متحده عربی را افزایش داده است.

آر. کلارک کوپر شامگاه سه‌شنبه ۱۸ آذر در گفت‌وگویی با خبرنگاران که از طریق کنفرانس ویدئویی انجام شد، گفت: «ایران می‌خواهد به هر طریق ممکن مانع از پیشرفت صلح‌آمیز روند عادی‌سازی روابط شود و تهدیدهای آنها امارات متحده عربی را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.»

مدیرکل امور سیاسی و نظامی وزارت خارجه آمریکا افزود:‌ «امارات متحده عربی گزارش داده است که از زمان مشارکتش در توافق‌های ابراهیم، شمار تهدیدهای سایبری [علیه آن کشور] بیشتر شده است. این امر با آن چه که ما در جاهای دیگر شاهد هستیم مطابقت دارد و می‌بینیم که ایران تلاش می‌کند که امنیت سایبری امارات متحده عربی را تضعیف کند.»

آقای کوپر گفت: «از این رو بسیار طبیعی است که دولت پرزیدنت ترامپ با دقت [انتقال] برخی توانایی‌های فناوری پیشرفته برای بازدارندگی تهدیدها - شامل اعزام نزدیک به چهار هزار نیروی نظامی آمریکایی مستقر در امارات متحده عربی - را مدنظر قرار می‌دهد و تسریع می‌کند. ما به اتفاق هم نسبت به تضمین موفقیت توافق‌های ابراهیم متعهد هستیم.»

او همچنین گفت: «این که کشورها حاکمیت ملی اسرائیل را به عنوان بخشی از جامعه کشورها به رسمیت بشناسند یک ضرورت سیاست خارجی ایالات متحده است. ما می‌خواهیم کشورها چنین کاری را انجام دهند. ایران این کار را نمی‌کند و از این رو، وقتی ما به ریسک مشترک و تهدیدهایی که از سوی تهران و نیروهای نیابتی آن می‌آید، و یا از آن جا سرچشمه می‌گیرد، توجه کنیم، [می‌بینیم که] این وظیفه ایالات متحده و دیگر متحدان در منطقه است که توانایی‌های‌شان را بررسی کنند و با هم همکاری بیشتری داشته باشند.»

در جریان توافق‌های ابراهیم، که با میانجی‌گری ایالات متحده به نتیجه رسید، کشورهای امارات متحده عربی و بحرین روابط خود با اسرائیل را عادی کردند.

XS
SM
MD
LG