لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

آمریکا حضور ایران در فهرست کشورهای ناقض آزادی ادیان را تمدید کرد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد کشورهای برمه (میانمار)، چین، اریتره، ایران، نیجریه، کره شمالی، پاکستان، عربستان سعودی، تاجیکستان و ترکمنستان در فهرست ناقضان آزادی ادیان باقی می‌مانند.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز دوشنبه ۱۷ آذر منتشر شد گفت که این کشورها مرتکب نقض آزادی ادیان سیستماتیک، مستمر و فاحش می‌شوند.

مایک پمپئو افزود: ما همچنین مجمع‌الجزایر قمر، کوبا، نیکاراگوئه و روسیه را به دلیل اقدام یا اجازه اجرای نقض فاحش آزادی ادیان، در فهرست بررسی ویژه قرار می‌دهیم.

وزیر خارجه آمریکا گفت: همچنین گروه‌های الشباب، القاعده، بوکو حرام، هیات تحریر الشام، حوثی‌ها، داعش، حکومت اسلامی در صحرای کبیر، داعش در غرب آفریقا، جماعت نصر الاسلام و المسلمین و طالبان به عنوان گروه‌های تحت نگرانی خاص قرار می‌گیرند.

طبق این بیانیه وضعیت القاعده در شبه‌‌جزیره عرب و داعش خراسان به دلیل از بین رفتن قلمروی این گروه‌های تروریستی، تمدید نمی‌شود. همچنین سودان و ازبکستان به دلیل گام‌هایی که برداشته‌اند، از فهرست ویژه خارج شدند.

ایالات متحده سال گذشته اعلام کرده بود در راستای سیاست حمایت از آزادی ادیان که دولت پرزیدنت ترامپ دنبال می‌کند، کشورهای ناقض آزادی ادیان از جمله ایران، چین، و پاکستان به این فهرست بازگردانده شدند.

XS
SM
MD
LG