لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

در پی تهدیدهای ایران، اسرائیل از شهروندان خود خواست به امارات و بحرین سفر نکنند


عکس آرشیوی از فرود هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی در فرودگاه دوبی
عکس آرشیوی از فرود هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی در فرودگاه دوبی

بخش انگلیسی صدای آمریکا – دولت اسرائیل روز پنجشنبه ۱۳ آذر از شهروندان آن کشور خواست از سفر به امارات متحده عربی و بحرین، به دلیل تهدیدهای مرتبط با حملات احتمالی ایران، خودداری کنند.

شورای امنیت ملی نخست وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای گفت: «در پی تهدیدهای مقام‌های ایرانی که اخیرا شنیده شده و با توجه به دست داشتن مقام‌های ایرانی در حملات تروریستی گذشته در کشورهای مختلف، این نگرانی وجود دارد که ایران تلاش خواهد کرد از همین طریق علیه اهداف اسرائیلی اقدام کند.»

ایران با متهم کردن اسرائیل به دست داشتن در ترور محسن فخری‌زاده، از عوامل کلیدی برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی، در هفتم آذر ماه در نزدیکی تهران، تهدید کرده است که آن را تلافی خواهد کرد. اسرائیل به طور رسمی به این اتهام پاسخ نداده است.

اسرائیل در چند ماه گذشته توافق‌هایی را با امارت و بحرین برای عادی سازی روابط امضا کرده است که در پی آن توافق‌ها، امکان سفر شهروندان اسرائیلی به این دو کشور عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز فراهم شده است. هزاران گردشگر اسرائیلی به مناسبت تعطیلات هانوکا (حنوکا یا «عید اخلاص»، از اعیاد باستانی یهودیان) در ماه جاری، برای سفر به امارات برنامه‌ریزی کرده‌اند.

دولت اسرائیل همچنین به شهروندان خود هشدار داده است که از سفر به گرجستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، اقلیم کردستان عراق، و آفریقا خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG