لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

مایک پمپئو: بدون هیچ‌ ابهامی اعلام کرده‌ایم اجازه نمی‌دهیم تحریم تسلیحاتی ایران منقضی شود


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری روز جمعه ۲۴ مرداد در وین
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس خبری روز جمعه ۲۴ مرداد در وین

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با اشاره به رای‌گیری در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که نتایج آن تا ساعاتی دیگر در شورای امنیت مشخص می‌شود، گفت که آمریکا بدون هیچ تردیدی اجازه نمی‌دهد این تحریم منقضی شود.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۴ مرداد در وین در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه اتریش گفت: «ما هرکاری در امکانات دیپلماتیک ما باشد انجام می‌دهیم تا اطمینان پیدا کنیم تحریم تسلیحاتی منقضی نمی‌شود. رای‌گیری تا چند ساعت دیگر انجام می‌شود و ما امیدواریم با موفقیت پیش برود. بر اساس نتیجه آن، تصمیم برای گام‌های بعدی را می‌گیریم. ولی به هر حال بدون هیچ‌گونه ابهامی هم اعلام کرده‌ایم که به هیچ‌وجه اجازه نمی‌دهیم این تحریم تسلیحاتی برداشته شود.»

مایک پمپئو افزود: «ما از تمامی جهان می‌خواهیم تا به ما بپیوندند و واضح و ساده این بیانیه را بدهند که هیچ ربطی هم به توافق هسته‌ای ایران ندارد و آن این است که آیا جهان می‌خواهد اجازه دهد ایران سیستم‌های تسلیحاتی خرید و فروش کند. به همین قدر واضح و ساده است. ما فکر می‌کنیم زمان برای چنین کاری مناسب نیست، ما فکر می‌کنیم ایران هیچ‌گونه علامتی بروز نداده که نشان دهد در جایگاهی قرار دارد که بتوان اجازه داد جهان و چین به آن‌ها سلاح بفروشد.»

پیش از پاسخ به پرسش خبرنگاران، مایک پمپئو در سخنانی به موارد مذاکرات خود در وین اشاره کرد و گفت: «در مورد حمایت از رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرف زدیم تا اطمینان پیدا کنیم ماموریت اساسی این سازمان و اطمینان از اجرای معاهدات پادمانی بین‌المللی تمامی کشورها اجرا می‌شود. این ماموریت با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران به پرسش‌های آژانس در مورد فعالیت‌‌های هسته‌ای آن کشور پاسخ نداده، بسیار مهم است. جامعه جهانی باید یکصدا صحبت کند. ایران باید همکاری کامل، شفاف، و بی‌درنگی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «در همین راستا از تمامی کشورهای جهان می‌خواهیم از شورای امنیت بخواهند تا تحریم تسلیحاتی علیه تهران را تمدید کند. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم بزرگترین حامی حکومتی تروریسم، بتواند سلاح خرید و فروش کند. چنین کاری به واقع بی‌معنی است.»

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر به پایان می‌رسد و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم‌ها است. رای گیری برای قطعنامه پیشنهادی آمریکا آغاز شده و بامداد شنبه (به وقت ایران) نتیجه آن مشخص می‌شود.

XS
SM
MD
LG