لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

مایک پمپئو: ایران یک تهدید واقعی را متوجه اروپا می‌کند؛ جهان باید برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران متحد شود


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ مرداد، با اشاره به فعالیت‌های جمهوری اسلامی و نقشه‌هایی که آن رژیم در گذشته برای ترور برخی افراد در کشورهای اروپایی کشیده است گفت که رژیم جمهوری اسلامی ایران یک «تهدید واقعی» را متوجه اروپا می‌کند.

مایک پمپئو در مصاحبه با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت: «ایران یک تهدید واقعی را متوجه اروپا می‌کند. ما کارزار‌هایی که آنها این‌جا [در اروپا] راه انداخته‌اند را دیده‌ایم؛ ما شاهد خطر توطئه برای ترور افراد بوده‌ایم؛ ما پیگیری‌های قانونی در این ارتباط را در سراسر اروپا شاهد بوده‌ایم.»

وی افزود: «برای هیچ‌یک از کشورهای اروپایی اصلا معقول نیست که از توانایی ایران برای داشتن اسلحه حمایت کنند. این اصلا منطقی نیست.»

آقای پمپئو با تاکید بر این که تاریخ انقضای تحریم تسلیحاتی هجدهم اکتبر است، گفت: «دولت قبلی ما در آمریکا آن را امضا کرد. ما از بابت آن متاسفیم. اما اکنون جهان باید متحد شود.» وی بار دیگر رژیم ایران را «بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان» خواند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا برخی کشورهای اروپایی در این باره نظری متفاوت دارند یا نه، گفت: «من این طور فکر نمی‌کنم. به نظرم آنها به این مهم اذعان دارند و امیدوارم در سازمان ملل رأی دهند.»

مایک پمپئو در ادامه با بیان این که «ما قطعنامه‌ای را برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی بین‌المللی علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کنیم» بار دیگر بر عزم آمریکا در جلوگیری از انقضاء تحریم تسلیحاتی علیه ایران تاکید کرد و گفت که ایالات متحده مصمم به تمدید این تحریم‌ها است.

XS
SM
MD
LG