لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

مایک پمپئو با مدیرکل آژانس درباره عدم همکاری رژیم ایران گفت‌وگو می‌کند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (چپ) و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در وین دیدار می‌کند. وزیر خارجه آمریکا هشدار داده است که اگر ایران کاملاً با آژانس همکاری نکند جامعه بین‌المللی باید آماده اقدام باشد.

هشدار مایک پمپئو در پی صدور قطعنامه‌ای در آخرین جلسه شورای حکام آژانس در ۱۹ ژوئن بود. اعضای این شورا از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا بدون وقفه با آژانس همکاری کامل کند. این قطعنامه در واکنش به دو گزارش ماه های مارس و ژوئن مدیر کل آن نهاد در مورد عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس - این که ایران به کرات درخواست آژانس برای بازرسی از دو سایت مشکوک را رد کرده و به سؤال‌ها در مورد این که آیا مواد اظهارنشده دارد یا خیر و دیگر سؤالات در مورد برنامه هسته‌ای پاسخ نداده - صادر شده است.

در این قطعنامه یادآوری شده که ایران طبق پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای (اِن پی تی) و همچنین پروتکل الحاقی، موظف به پاسخ دادن به این سؤال‌ها است. پس از صدور این قطعنامه، مایک پمپئو گفت این که ایران پاسخگوی این نهاد نیست این پرسش را پیش می‌آورد که رژیم سعی دارد چه چیزی را پنهان کند؟

این نخستین بار در تاریخ آن نهاد است که کشوری علیرغم تعهد به پروتکل الحاقی، از دسترسی بازرسان به اماکن درخواستی جلوگیری می‌کند.

آژانس وظیفه دارد عدم همکاری هر کشور عضو را به اطلاع شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل برساند.

XS
SM
MD
LG