لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

کلی کرفت: قطعنامه پیشنهادی تحریم تسلیحاتی را تمدید و از خرید و فروش آزادانه جنگ‌افزارهای متعارف توسط ایران جلوگیری می‌کند


کلی کرفت، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد
کلی کرفت، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد

خبرگزاری‌ها از انتشار نسخه تازه‌ای از پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خبر داده‌اند.

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز روز چهارشنبه ۲۲ مرداد در گزارش‌هایی به این پیش‌نویس و نسخه جدید آن اشاره کرده‌‌اند. دیپلمات‌های شورای امنیت گفتند که این پیش‌نویس ممکن است تا روز پنجشنبه ‌این هفته (۲۳ مرداد) نهایی شده و روز جمعه ۲۴ مرداد به رای گذاشته شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، کلی کرفت،‌ سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در بیانیه‌ای گفت که این پیش‌نویس جدید «دیدگاه‌های آن شورا را نیز لحاظ کرده و به سادگی همان کاری که همه می‌دانند باید انجام شود را انجام می‌دهد،‌[یعنی] تحریم تسلیحاتی را تمدید می‌کند تا از خرید و فروش آزادانه جنگ‌افزارهای متعارف توسط ایران جلوگیری کند.»

ایالات متحده در ماه ژوئیه نسخه‌ای از یک پیش‌نویس هفت صفحه‌ای با ۳۵ پاراگراف را منتشر کرده بود. اما نسخه تغییریافته که در روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد منتشر شده تنها در یک صفحه است و چهار پاراگراف دارد.

آسوشیتدپرس در گزارش خود گفت که برخی اعضای شورای امنیت با بعضی موارد نسخه اولیه پیش‌نویس موافقت کامل نداشتند و از همین رو پیش‌نویس تازه ارائه شده است. رویترز هم در گزارش خود نوشت که پیش‌نویس جدید احتمالا آرای بیشتری کسب می‌کند.

ایالات متحده با توجه به اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و مسلح کردن گروه‌های نیابتی خود در خاورمیانه که موجب بر هم زدن ثبات منطقه می‌شود، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شده است که تحت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در ۱۸ اکتبر پایان می‌‌یابد.

کلی کرفت، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، پیشتر گفت: «ما هیچ انتخاب دیگری غیر از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و گسترش صلح و ثبات در سرتاسر جهان نداریم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر و در پیامی به اعضای شورای امنیت گفت: «این نهاد با یک انتخاب روبرو است: ایستادن برای صلح و ثبات جهانی، همان گونه که بنیانگذاران سازمان ملل می‌خواستند؛ یا این که بگذارد مهلت تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران تمام شود و به ماموریت سازمان ملل که ما تعهد دادیم از آن محافظت کنیم، خیانت کند.»

XS
SM
MD
LG