لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

پنتاگون: ۱۶ هزار تن از فرودگاه کابل به خارج منتقل شده‌اند


ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا
ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد طبق آخرین آمار، ۱۶ هزار تن از فرودگاه کابل خارج شده‌اند. مسافران از فرودگاه کابل به محل امن در پایگاه‌های آمریکا در خاورمیانه و یا اروپا رفته و سپس به آمریکا منتقل می‌شوند.

ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش روز دوشنبه یکم شهریور و در کنفرانسی خبری در پنتاگون گفت: «۱۸ هواپیما از شش شرکت هواپیمایی مسافربری اضافه شدند و این هواپیماها، انتقال غیرمستقیم از مکان‌های امن برای انتقال به آمریکا را تسریع می‌کند. در حالی که تاکید ما بر هواپیماهای نظامی برای خروج از کابل است، تاکید می‌کنیم این پروازها به کابل نخواهد بود.»

ژنرال تیلور افزود: «تا صبح امروز و از ۲۴ ساعت گذشته تاکنون، ۲۵ هواپیمای نظامی سی-۱۷، سه هواپیمای نظامی سی-۱۳۰ و شماری پروازهای چارتر دیگر کابل را ترک کردند. شمار مسافران تمامی این پروازها، حدود ۱۶ هزار تن بود. از میان این آمار، نیروهای نظامی آمریکایی ۱۱ هزار را منتقل کردند.»

او در مورد مکان‌های امن که این مسافران منتقل می‌شوند گفت: «مکان‌های امن و موقت در اروپا و خاورمیانه واقع شده از جمله تاسیسات آمریکا در قطر، کویت، امارات متحده عربی، بحرین، ایتالیا، اسپانیا و آلمان. ما از حمایت این کشورها عمیقا تشکر می‌کنیم.»

ژنرال تیلور همچنین اضافه کرد: «افراد خارج شده به پایگاه نظامی‌ مک‌کوی در ویسکانسین، پایگاه نظامی لی در ویرجینیا، پایگاه نظامی مک‌گوایر در نیوجرسی، پایگاه بلیس در تگزاس منتقل می‌شوند. شمار افرادی که در مجموع در این پایگاه‌ها هستند حدود یک هزار و ۲۰۰ تن است.»

پیشتر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته بود تسریع عملیات خروج از افغانستان از مواردی است که در کانون تمرکز ایالات متحده قرار دارد.

XS
SM
MD
LG