لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۰:۲۱

جو بایدن: اولویت ما خارج کردن شهروندان آمریکایی از افغانستان است


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا - ۳۱ مرداد ۱۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه عصر در سخنانی از کاخ سفید درباره روند خارج کردن شهروندان آمریکایی و افغانستانی‌های همیار آمریکا و در پاسخ به سوالی که با توجه به ده روز مانده به مهلت پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان، آیا احتمال تمدید این ضرب الاجل وجود دارد، گفت: امیدواریم که تمدید نکنیم اما در حال بحث در این مورد با تیم امنیتی خود هستیم.

جو بایدن ماه گذشته آخرین روز ماه اوت،‌ نهم شهریور را پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد: اولویت اول ما خارج کردن شهروندان آمریکایی از کابل و افغانستان در اسرع وقت است. او گفت: هر آمریکایی که خواهان خارج شدن از آن کشور باشد را به خانه می آوریم، من به این امر متعهدم، ما در حال همکاری با دیگر شرکا برای خارج کردن اتباع آنها نیز هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: ۲۸هزار تن را از چهاردهم اوت از افغانستان خارج کردیم، عملیات خارج کردن دشوار و سخت بوده است و خواهد بود، تصاویر دردناکی را که می بینید واقعیتی است که بخشی از این روند است.

رئیس جمهوری آمریکا در تشریح روند خروج گفت افغانستانی‌هایی که با ایالات متحده همکاری کردند به طور مستقیم به آمریکا نمی آیند، بلکه ابتدا سوابق‌شان در ده‌ها کشور متحد و دوست آمریکا در چهار قاره پیش ازحضور در خاک آمریکا بررسی می شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت برای خارج کردن تعداد بالای افغانستانی‌هایی که با ایالات متحده همکاری کردند و باید از افغانستان خارج شوند، واشنگتن از شرکت‌های هواپیمایی تجاری استفاده می‌کند. او گفت: یعنی پس از خروج افراد با هواپیمای نظامی آمریکایی از کابل، این افراد ابتدا به ده‌ها نقاط ترانزیت در چهار قاره فرود می آیند و سپس با بررسی سوابقشان با هواپیماهای تجاری به آمریکا آورده می شوند.

جو بایدن با اذعان به اینکه وضعیت امنیتی در افغانستان و کابل در حال تغییر است، به گروه‌های تروریستی از جمله «داعش خراسان» هشدار داد که در این روند خروج اتباع آمریکایی و‌ افغانستانی‌های همیار اخلال وارد نکند.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره هدف از انجام اجلاس مجازی رهبران گروه هفت در روز سه شنبه گفت ما بنا داریم درباره هماهنگی و کمک دیگر کشورها برای خارج کردن اتباعشان و افغانستانی‌های که با ما همکاری و همیاری کردند گفتگو کنیم.

او افزود ما برای تسریع در خارج کردن افراد از افغانستان با طالبان گفتگو کردیم و نقاط ورودی به فرودگاه کابل افزایش یافته است.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر به کشته شدگان آمریکای طی بیست سال گذشته اشاره کرد و گفت که این جنگ باید روزی به پایان می رسید، اگر حالا خارج نمی شدیم پس چه زمانی؟

او در پاسخ به سوالی در مورد میزان اطمینانش به حرف‌ها و وعده های طالبان گفت: به طالبان اطمینان ندارم آنها باید اثبات کنند که به دنبال رفاه مردم افغانستان هستند، آنها هم اکنون به دنبال کسب مشروعیت هستند و فعلا حرف می زنند، اما تا کنون حمله ای علیه آمریکا را انجام ندادند و باید ببینیم که در آینده چگونه عمل می کنند.

پیش از سخنرانی کاخ سفید، تصویری از جو بایدن، به همراه تیم امنیت ملی اش در کاخ سفید که با هدف بررسی روند خروج تشکیل شده بود را منتشر کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG