لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

پنتاگون: شرکت‌های هواپیمایی تجاری آمریکا به عملیات خروج از افغانستان کمک می‌کنند


ورود یک خانواده افغانستانی از کابل به فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن - ۳۰ مرداد ۱۴۰۰
ورود یک خانواده افغانستانی از کابل به فرودگاه بین‌المللی دالس واشنگتن - ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای که صبح یکشنبه ۳۱ مرداد صادر کرد گفت ناوگان هوایی رزرو غیرنظامی را فعال کرده ‌و از بخش هوایی تجاری آمریکا برای انجام کار تخلیه از افغانستان درخواست کمک کرده است.

روز شنبه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مکالمات تلفنی با رهبران اسپانیا و امارات متحده عربی و قطر از پشتیبانی آنها از عملیات خروج از افغانستان قدردانی کرد.

پنتاگون یکشنبه اعلام کرد شرکت‌های هواپیمایی تجاری آمریکا در مجموع ۱۸ هواپیما را برای کمک به تخلیه شهروندان و پرسنل آمریکایی و متقاضیان ویزای مهاجرتی ویژه و دیگر افراد در معرض خطر از افغانستان در اختیار وزارت دفاع قرار می‌دهند، تا برای جابجایی مسافران از پایگاه‌های هوایی در خاورمیانه و آلمان پس از خروج از افغانستان، مورد استفاده قرار گیرند.

دولت آمریکا می‌گوید این کشور و متحدانش کمک کرده‌اند که ۷۸۰۰ نفر روز شنبه از کابل خارج شوند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز شنبه شب در مکالمه تلفنی با پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا توافق کردند که دو ‌پایگاه نظامی در جنوب اسپانیا می‌توانند برای پذیرش افغان‌هایی که با آمریکا کار کرده‌اند مورد استفاده قرار گیرند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG