لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

سخنگوی پنتاگون: نگران افزایش رفتارهای تهاجمی و بدخواهانه ایران در سراسر منطقه هستیم


جان کربی، در جریان جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران در پنتاگون
جان کربی، در جریان جلسه روز دوشنبه با خبرنگاران در پنتاگون

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز دوشنبه ۱۸ در یک کنفرانس خبری گفت آمریکا از ایران می‌خواهد که حمایت از «شبکه تروریستی» خود را متوقف کند.

سخنگوی پنتاگون این سخنان را در پاسخ به پرسشی درباره ایران و حمله به کشتی مرسر استریت در دریای عرب بیان کرد که به ایران نسبت داده شده است.

خبرنگاری از آقای کربی پرسید که آیا وزارت دفاع آمریکا هم بخشی از پاسخ مشترکی که وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص حمله به مرسر استریت به آن اشاره کرده خواهد بود یا نه؟ آقای کربی پاسخ داد: «من هیچ‌گاه در مورد فعالیت‌ احتمالی نیروی نظامی ایالات متحده چیزی نمی‌گویم، اما به باور من چیزی که آنتونی بلینکن وزیر خارجه به آن اشاره کرد، به طور کل تلاشی بین‌سازمانی بود تا بهتر با تهدیدهای مستمر ناشی از ایران، و حمایت آن‌ها از شبکه‌های تروریستی که ما از آن‌ها خواسته‌ایم آن را متوقف کنند» مقابله شود.

جان کربی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری گفت آمریکا نگران افزایش رفتارهای تهاجمی بدخواهانه ایران در سرتاسر منطقه است.

سخنگوی پنتاگون افزود ما با نگرانی زیاد ادامه استفاده ایران از تهدید و تخاصم در منطقه و البته حمایت آن‌ها از «گروه‌های نیابتی و همچنین گروه‌های تروریستی» را نظاره می‌کنیم.

سخنان کربی درباره افغانستان

جان کربی همچنین در پاسخ به پرسشی که سند او برای این که می‌گوید نیروهای دولت افغانستان توانایی کافی را برای مقابله با طالبان دارند گفت: «دولت افغانستان بیش ۳۰۰ هزار نیروی نظامی و پلیس دارد، یک نیروی هوایی مدرن دارند که ما به آن اضافه می‌کنیم و آن را بهبود می‌بخشیم، دسترسی به تسلیحات مدرن دارند و از ساختار سازمانی برخوردار هستند که طالبان ندارد.»

سخنگوی پنتاگون افزود: «خیلی از چیزها در اختیارشان است که طالبان ندارند. طالبان نیروی هوایی ندارد، حتی حریم هوایی هم ندارد. دولت افغانستان در خیلی‌ چیزها پیش است و حالا باید از آن موارد پیشرفت استفاده کنند و باید در مدیریت سیاسی و نظامی، آن را به کار بگیرند.»

XS
SM
MD
LG