لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

وزیر خارجه آمریکا: حمله به کشتی «مرسر استریت» بدون مجازات نمی‌ماند


آنتونی بلینکن،‌وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن،‌وزیر خارجه ایالات متحده

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در جلسه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمله به کشتی مرسر استریت که به ایران نسبت داده شده است گفت این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند و افزود جهان نمی‌تواند اجازه دهد چنین اقداماتی بدون مجازات بماند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای بلینکن وعده مجازات کردن ایران را تکرار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه آمریکا در این جلسه که روز دوشنبه ۱۸ مرداد و با ویدئو کنفرانس در مورد امنیت کشتیرانی برگزار شد گفت انفجار آخر ژوئیه در کشتی مرسر استریت «بخشی از یک سلسله حملات و رفتارهای تحریک‌آمیز بود.»

آقای بلینکن افزود: «این بر عهده تمامی کشورها است که کسانی که مسئول هستند را پاسخگو نگه دارند. در غیر این صورت، فقط حس معافیت از مجازات آن‌ها تقویت می‌شود و در زیرپا گذاشتن نظم کشتیرانی،‌ جسورتر می‌شوند.»

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس بررسی کارشناسان، پهپادی که کشتی «مرسر استریت» را هدف قرار داده، در ایران تولید شده است. ایران دست داشتن در آن حمله را بارها رد کرده است.

حمله به نفت‌کش ام‌وی مرسر استریت که در آب‌های آزاد و در شمال دریای عرب صورت گرفت، نخستین حمله مرگبار به یک کشتی تجاری در منطقه است. اگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، ایران و گروه‌های نیابتی‌ ایران در منطقه بارها از پهپادها در حملات خود استفاده کرده‌اند.

نفتکش مرسر استریت که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد، متعلق به ژاپن و تحت مدیریت شرکت زودیاک است که مالکیت اسرائيلی دارد. دو خدمه این کشتی که شهروندان بریتانیا و رومانی بودند، در پی این حمله کشته شدند.

XS
SM
MD
LG