لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۷

یک مقام وزارت دفاع در پاسخ به صدای آمریکا: باور آن می‌رود که مردان مسلح در کشتی پرنسس آسفالت «ایرانی» بودند


ناو مجهز به موشک‌های هدایت شونده یو‌اس‌اس میچر
ناو مجهز به موشک‌های هدایت شونده یو‌اس‌اس میچر

یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آیا تایید می‌کند افراد مسلح حاضر در کشتی آسفالت پرینسس ایرانی بوده‌اند، گفت: «باور این است که مردان مسلحی که وارد این شناور شدند، ایرانی بودند.»

این مقام وزارت دفاع روز پنجشنبه ۱۴ مرداد این پاسخ را به صورت کتبی به پرسش کامبیز توانا، خبرنگار صدای آمریکا، ارسال کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یک روز پیشتر در کنفرانس خبری خود گفته بود مردان مسلحی که روی عرشه کشتی «آسفالت پرینسس» بودند، ایرانی بودند ولی جزئیات بیشتری نداد و توصیه کرد اطلاعات بیشتر از منابع وزارت دفاع ایالات متحده دنبال شود.

همچنین سرهنگ دوم توماس کمپبل، یکی از سخنگویان پنتاگون، با ارسال پاسخی به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد جزئیات بیشتر گفت: «فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده یو‌اس‌اس میچر را برای بررسی وضعیت اعزام کرد. افراد مسلح اندک زمانی پیش از این که ناوشکن به محل برسد، آن‌جا را ترک کردند.»

این سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا افزود: «خدمه ناو میچر با خدمه آسفالت پرینسس ارتباط رادیویی گرفتند، ولی [این کشتی] درخواست هیچ‌نوع کمکی نکرد.»

گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا روز ۱۳ مرداد اعلام کرد به نظر می‌رسد کشتی ربایی احتمالی یک روز قبل که در آب‌های نزدیک امارات متحده عربی آغاز شد، پایان یافته است. روز سه‌شنبه گزارش شده بود که ربایندگان این کشتی را در دریای عمان ربودند.

گروه عملیات تجارت دریایی بریتانیا با صدور هشداری و بر اساس منابع دیگر گفت که افرادی که به داخل نفتکش آسفالت پرنسس رفته بودند و درگیر ربایش «احتمالی» آن بودند، آن را ترک کرده‌اند. عمان نیز پیشتر رسما تایید کرده بود که کشتی ربایی صورت گرفته بود.

XS
SM
MD
LG