لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

اتحادیه اروپا، ایران را برای حمله به کشتی «مرسر استریت» محکوم کرد


مرسر استریت بعد از آنکه مورد حمله قرار گرفت در بندر فجیره امارات پهلو گرفت. آرشیو
مرسر استریت بعد از آنکه مورد حمله قرار گرفت در بندر فجیره امارات پهلو گرفت. آرشیو

جوزپ بورل، هماهنگ کننده ارشد سیاست خارجه اتحادیه روز یکشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد با توجه به شواهد موجود، ایران مسوول حمله مرگبار به کشتی اسرائیلی مرسر استریت است.

پیش از این، اسرائیل، ایالات متحده، بریتانیا و وزرای خارجه گروه هفت در اظهاراتی مشابه، ایران را مسوول این حمله معرفی کرده بودند.

در این حمله که حدود یک هفته از آن می گذرد یک شهروند بریتانیایی و یک شهروند رومانیایی کشته شدند.

در بیانیه ای که در وبسایت شورای اروپا قرار گرفته آمده است: «اتحادیه اروپا با شدیدترین لحن، این حمله غیرقانونی را محکوم می کند. اقدام یک جانبه و عاری از حس مسئولیت علیه قوانین بین المللی و تهدید کننده صلح به هیچ وجه توجیه پذیر و قابل قبول نیست و باید متوقف شود. آزادی دریانوردی باید همواره تضمین شده باشد.»

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به سنتکام روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد سه پهپاد یک طرفه، حامل مواد منفجره، در دو روز، از ایران به سوی کشتی مرسر استریت که در آبهای عمان بود حمله کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «کارشناسان انفجار، بقایای پهپاد را بررسی کردند و دریافتند که تقریبا یکسان با دیگر نمونه‌هایی است که پیشتر از پهپادهای تهاجمی یک‌‌سویه ایران به دست آمده و جمع‌بندی نهایی کارشناسان ایالات متحده این است که این پهپاد، در ایران تولید شده است.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، نیز روز یکشنبه ۱۷ مرداد در جلسه کابینه این کشور به ایران، و گروه‌های نیابتی مورد حمایتش یعنی حماس در غزه و حزب‌الله در لبنان، هشدار داد.

نخست وزیر اسرائیل انتشار گزارش ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در مورد حمله مرگبار پهپادی به کشتی مرسر استریت در آب‌های نزیک عمان را که در آن جمهوری اسلامی مسئول حمله شناخته شده است، ستود و گفت اکنون وقت عمل فرا رسیده است.

جمعه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه غیرعلنی برای بررسی این حمله برگزار کرد. باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا پس از جلسه در گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران در سازمان ملل گفت بریتانیا در این جلسه ادله خود را در مورد مسئولیت ایران در این حمله مرگبار ارائه داده است. به گفته وی، پهپاد مورد استفاده، بر اساس اجزای به دست آمده آن، از نوع شاهد- ۱۳۶است و این نوع پهپاد صرفا در ایران تولید می شود.

آمریکا با محکوم کردن اقدام ایران، حمایت خود را از ارائه پاسخ بین المللی به تهران اعلام کرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG