لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۱

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: اگر جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات تعیین شود، روند انتقال قدرت به شیوه حرفه‌ای انجام می‌شود


رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید چنانچه جو بایدن و کامالا هریس به عنوان پیروز انتخابات تعیین شوند، روند انتقال قدرت به شیوه‌ای حرفه‌ای انجام خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری تلویزیونی ان‌بی‌سی درروز دوشنبه ۲۶ آبان، آقای اوبراین این اظهارات را در یک مجمع جهانی امنیتی که توسط مرکز مطالعات سوفان برگزار شده بود، ابراز کرد.

به گزارش ان بی سی، آقای اوبراین گفت: «اگر تیم بایدن-هریس به عنوان پیروز تعیین شود - که در حال حاضر به نظر می‌رسد چنین باشد - ما شاهد انتقال قدرت از شورای امنیت ملی کاخ سفید به شکلی حرفه‌ای خواهیم بود.»

به دنبال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسانه‌ها در امریکا جو بایدن را با رسیدن به حد نصاب ۲۷۰ رای مجمع گزینندگان (مجمع الکترال) - یعنی تعداد آرای لازم برای پیروزی در انتخابات - پیروز اعلام کرده‌اند. نتیجه نهایی انتخابات هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: «سن من آن قدر هست که [دعوای حقوقی جرج] بوش و [ال] گور را به یاد بیاورم. در آن زمان انتقال قدرت تا اواسط دسامبر آغاز نشد و با این وجود، به انجام رسید. و اگر در شرایطی قرار بگیریم که شاهد دوره دوم ریاست ‌جمهوری ترامپ - چیزی که فکر می‌کنم افرادی که در محل کار من در کاخ سفید هستند، مایلند چنان چیزی را ببینند - نباشیم، و اگر نتیجه دیگری رقم بخورد، یک انتقال قدرت حرفه‌ای انجام خواهد شد. هیچ تردیدی در این باره وجود ندارد.»

آقای اوبراین در سخنان خود همچنین اشاره‌هایی به رفتن رئیس جمهوری از واشنگتن کرد. برای نمونه، وی توافق صلح میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی خلیج فارس که پرزیدنت ترامپ به میانجی‌گری آن کمک کرد را «میراثی بزرگ برای رئیس جمهوری هنگام ترک سمت خود» خواند.

پرزیدنت ترامپ هنوز نتیجه اعلام شده را نپذیرفته است و در حال حاضر تیم او در چند ایالت از جمله پنسیلوانیا و جورجیا، پرونده‌هایی را برای چالش حقوقی نتایج انتخابات در دادگاه دنبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG