لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

آخرین پیش‌بینی‌ها از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا: پیروزی ترامپ در کارولینای شمالی و پیروزی بایدن در آریزونا؛ رویترز آرای جورجیا را به بایدن اختصاص داد


بایدن ترامپ Biden Trump 1
بایدن ترامپ Biden Trump 1

رسانه‌های خبری آمریکایی روز جمعه، دونالد ترامپ را پیروز انتخابات ریاست جمهوری در ایالت «کارولینای شمالی» واقع در جنوب شرق آمریکا اعلام کردند. یک روز قبل نیز آنها پیش بینی کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری در ایالت آریزونا در جنوب غرب کشور است.

بر این اساس، بایدن ۲۹۰ رای الکترال کالج و ترامپ ۲۳۲ رای بدست می آورند. اما خبرگزاری رویترز با پیروز دانستن بایدن در ایالت جورجیا می گوید، بایدن ۳۰۶ رای الکترال کالج و ترامپ ۲۳۲ رای بدست می‌آورند.

بایدن پیشتر ۲۷۰ رای لازم برای کسب مقام ریاست جمهوری را بدست آورده بود و مسیر خود را برای برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه، هموار کرد. ترامپ از اعلام پذیرش شکست در رقابت های ریاست جهوری خودداری کرده است و می‌گوید که انتخابات را از طریق مجاری قانونی به چالش خواهد کشید.

مرکز «تحقیقات ادیسون» به همراه رسانه های عمده خبری آمریکا پیش بینی کرده اند که ترامپ پیروز ایالت کارولینای شمالی است که ۱۵ رای الکترال دیگر به او می دهد. این ایالت یکی از آخرین ایالت هایی است که نتیجه آراء انتخابات را اعلام می کند چرا که اجازه داده بود که آرائی که تاریخ آنها «روز انتخابات» ثبت شده بود، تا روز ۱۲ نوامبر نیز پذیرفته شود. بیش از ۹۸ درصد آراء این ایالت شمرده شده است و ترامپ با ۷۳ هزار رای از رقیبش جلو است.

روز پنجشنبه شبکه های عمده خبری پیش بینی کردند که بایدن پیروز آریزونا است. بیش از ۹۹ درصد آٰراء در این ایالت شمرده شده است و بایدن با اختلاف حدود ۱۱هزار رای از ترامپ جلوتر است. خبرگزاری رویترز و رسانه‌های عمده خبری نظیر نیویورک تایمز، سی.ان.ان، شبکه خبر ان.بی.سی، و واشنگتن پست پیش‌بینی می‌کنند بایدن پیروز نهایی در رای گیری ایالت آریزونا است، ایالتی که به طور تاریخی یک پایگاه محکم «جمهوری خواهان» به شمار می رود.

شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» و خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز هفته گذشته اعلام کرده بودند که طبق برآوردهای آنها، جو بایدن پیروز نهایی در ایالت آریزونا است.

تنها ایالتی که همچنان تمامی رسانه های عمده خبری آمریکایی پیروز نهایی در آن را پیش بینی نکرده اند، ایالت جورجیا است که ۱۶ رای الکترال دارد. این ایالت در حال بازشماری دستی آراء انتخابات ریاست جمهوری است چرا که بایدن در این ایالت تنها با حدود ۱۴هزار و ۱۰۰ رای از ترامپ جلوتر است. خبرگزاری رویترز اما در پیش بینی نهایی خود بایدن را پیروز ایالت جرجیا دانسته است.

دونالد ترامپ، کاندیدای جمهوری خواه انتخابات می‌گوید که او به خاطر تقلب گسترده در انتخابات، شکست خورده است. اما سازمان فدرال «امنیت سایبری و امنیت زیرساخت ها» با صدور یک بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد، گفت انتخابات سوم نوامبر یکی از امن ترین انتخابات تاریخ آمریکا بوده است. این سازمان دولتی را دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ تاسیس کرد.

مقامات انتخاباتی ایالتی همچنین گزارشی از بی قاعدگی جدی اعلام نکرده اند و این در حالی است که چالش های حقوقی ترامپ در دادگاه شکست خورده است. در حالی که بایدن پیش بینی شده است که پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است، نتیجه انتخابات با چالش های حقوقی و بازشماری آرا همراه خواهد بود.

ایالت ها لازم است که ضرب الاجل ۸ دسامبر برای تایید شمارش آٰراء را رعایت کنند و انتخاب کنندگان خود را برای حضور در «مجمع گزینندگان» معرفی کنند و این مجمع به طور رسمی در تاریخ ۱۴ دسامبر، یک ماه دیگر، رسما رئیس جمهوری آمریکا را انتخاب خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG