لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از اقدام ایران در فاصله گرفتن بیشتر از پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود نگران هستیم


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری روز دوشنبه با اشاره به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت پرزیدنت بایدن تصریح کرده که ایران هیچ‌گاه به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ اسفند گفت: البته ما از اقدام ایران در فاصله گرفتن بیشتر از پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود نگران هستیم. این بحثی بوده که از زمان خارج شدن دولت قبل از توافق شکل گرفته است. برای همین از هفته پیش تاکنون گفته‌ایم که آماده هستیم تا در چارچوب پنچ به علاوه یک، با ایران دیدار کرده و این دیپلماسی را شروع کنیم و با پیشنهادی که روی میز است، جلو برویم.

ند پرایس افزود: این پیشنهاد چندی است ارائه شده و پرزیدنت بایدن از زمان فعالیت انتخاباتی خود گفت بازگشت به تعهدات در مقابل بازگشت به تعهدات؛ اگر ایران به طور کامل به اجرای تعهدات خود بازگردد، ایالات متحده هم به توافق بازمی‌گردد و از آن به عنوان بستری برای دستیابی به توافق طولانی‌ و قوی‌تر و دیگر موارد از جمله برنامه موشکی ایران استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایرانی‌ها می‌دانند که ما آمادگی داریم که این بحث‌ها را دنبال کنیم. ما این پیشنهاد را همسو با متحدان اروپایی و شرکای نزدیک دادیم.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم روز دوشنبه و در پاسخ به این که چرا در حالی که ایران هنوز به تعهدات بازنگشته، آمریکا دعوت به گفت‌وگو را پذیرفته، گفت: موضعی که از سوی آنتونی بلینکن وزیر خارجه در هفته پیش اعلام شد، بازتابی از این است که ما آماده دیپلماسی و مذاکره هستیم. این دعوت از سوی اروپایی‌ها انجام شد و گفتند می‌خواهند ما و ایرانی‌ها را به میز مذاکره دعوت کنند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: ما چیزی در مورد این که گام‌های بیشتری پیش از آن خواهیم برداشت، نشان نداده‌ایم ولی چیزی که حاضر هستیم انجام دهیم این است که سر میز حاضر شده و گفت‌وگو کنیم. چرا که ما به دنبال جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم و باور داریم دیپلماسی بهترین راه است.

XS
SM
MD
LG