لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

سخنگوی کاخ سفید: اروپایی‌ها منتظر پاسخ ایران به دعوت برای گفت‌وگو با حضور آمریکا هستند


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در جریان یک کنفرانس خبری گفت در مقطع فعلی، در جایی هستیم که اروپایی‌ها منتظر پاسخ ایران برای دعوت به گفت‌وگو هستند.

خانم ساکی روز دوشنبه چهارم اسفند در پاسخ به این که چرا در حالی که ایران هنوز به تعهدات بازنگشته، آمریکا دعوت به گفت‌وگو را پذیرفته، گفت: موضعی که از سوی آنتونی بلینکن وزیر خارجه در هفته پیش اعلام شد، بازتابی از این است که ما آماده دیپلماسی و مذاکره هستیم. این دعوت از سوی اروپایی‌ها انجام شد و گفتند می‌خواهند ما و ایرانی‌ها را به میز مذاکره دعوت کنند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: ما چیزی در مورد این که گام‌های بیشتری پیش از آن خواهیم برداشت، نشان نداده‌ایم ولی چیزی که حاضر هستیم انجام دهیم این است که سر میز حاضر شده و گفت‌وگو کنیم. چرا که ما به دنبال جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستیم و باور داریم دیپلماسی بهترین راه است.

جن ساکی در پاسخ به این که رهبر جمهوری اسلامی امروز گفته احتمال دارد غنی‌سازی را تا ۶۰ درصد هم دنبال کنند و آیا این وضع تغییری در فضای فعلی می‌کند گفت: ایران هنوز با اجرای تعهدات فاصله دارد. این را هم من هفته پیش گفتم و فکر کنم جیک سالیوان مشاور امنیت ملی هم دیروز همین را گفت. چیزی عوض نشده است.

سخنگوی کاخ سفید افزود: چیزی که ما قبول کرده‌ایم، یک گفت‌وگوی دیپلماتیک است. موضع ما این است که دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. این به آن معنا نیست که آن‌ها گام‌های لازم برای اجرا را برداشته‌اند.

جن ساکی گفت: در حال حاضر در مقطعی هستیم که اروپایی‌ها منتظر پاسخ ایران به دعوت برای گفت‌وگو هستند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید یک روز پیشتر و در مصاحبه با سی‌بی‌اس گفت پرزیدنت بایدن مصمم است از دسترسی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند و معتقد است دیپلماسی بهترین راه برای آن است.

XS
SM
MD
LG