لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

شماری از نمایندگان کنگره: باید رژیم ایران را بابت نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم پاسخگو کرد


از راست: مارکو روبیو، باب منندز، و تد کروز از جمله سناتورهایی بودند که در این مراسم سخنرانی کردند
از راست: مارکو روبیو، باب منندز، و تد کروز از جمله سناتورهایی بودند که در این مراسم سخنرانی کردند

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا با اشاره به اعدام نوید افکاری و سایر موارد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، می‌گویند که باید رژیم ایران را در رابطه با اقداماتش پاسخگو کرد.

در یک گردهمایی مجازی که توسط شورای ملی مقاومت روز جمعه ۲۸ شهریور به صورت مجازی برگزار شد، شماری از اعضای کنگره آمریکا طی سخنانی بر ضرورت اعمال فشار بر رژیم ایران، محکوم کردن نقض حقوق بشر و همچنین جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس در سنای آمریکا، در این مراسم گفت: «این یک ضرورت محض است که ما مقامات رژیم ایران را بابت ارتکاب جنایت علیه بشریت پاسخگو کنیم. رژیم ایران از ارتکاب هیچ عمل شریرانه‌ای فروگذار نمی‌‌کند. آن‌ها تحت شکنجه از نوید افکاری اعتراف گرفتند و او را اعدام کردند.»

مارکو روبیو،‌ سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنا هم گفت: «هدف این نبرد فقط جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و حمایتش از تروریسم نیست. [هدف]‌ نبرد ما بازگرداندن ایران به مردمش است.»

باب منندز، سناتور دموکرات ایالت نیوجرسی در سنای آمریکا، نیز گفت: « رژیم ایران بدون هرگونه شواهد و مدارکی و تنها بر اساس اعترافات اجباری [نوید افکاری] را مجرم شناخت.»

آقای منندز افزود: ‌«ما در تلاش‌های خود متحد هستیم تا جلوی صادرات تروریسم توسط ایران و نیز دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بگیریم.»

جو لیبرمن، سناتور سابق ایالت کنتیکت گفت: از مبارزان آزادی در ایران قدردانی می‌کنم. آنها در صف اول نبرد، برای آزادی شان می‌جنگند و مقاومت می‌کنند. رژیم ایران از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در جهان امروز است. ما در آمریکا از تلاش مردم ایران دفاع می‌کنیم. تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی باید ادامه یابد و همچنین اروپا باید به ما بپیوندند تا نقض حقوق بشر ایران را متوقف کنند.

در این مراسم، ران جانسون، سناتور جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین در سنای آمریکا گفت: برای دهه‌ها، ایران اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب کرده است. نوید افکاری یکی از آخرین قربانیان خشونت رژیم ایران است. ایالات متحده اعدام او را محکوم می‌کند و کنار مردم ایران می‌ایستد.

کرستن جیلیبرند ، سناتور دموکرات ایالت نیویورک در سنای آمریکا هم گفت که از کسانی که برای دموکراسی و آزادی برای مردم ایران تلاش می‌کنند، تقدیر کرد.

از سوی دیگر، مارتا مک‌سالی، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آریزونا در سنای آمریکا گفت: من مردم ایران را ستایش می‌کنم که جان‌شان را برای مقابله با رژیم به خطر انداخته‌اند. ایالات متحده و جامعه جهانی باید رژیم ایران را در مورد نقض‌های حقوق بشری پاسخگو نگه دارند.

همچنین، راب پورتمن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در سنای آمریکا گفت: مناقشه ما با رژیم بنیادگرایی است که مردم ایران را سرکوب می‌کند. رژیم باید حقوق شهروندان را رعایت کرده و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود را پایان دهد. مردم ایران مستحق آزادی هستند.

جین شاهین، سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر در سنای آمریکا نیز گفت:‌ رژیم ایران به نقض‌های گسترده حقوق بشر در ایران و منطقه ادامه می‌دهد. ایالات متحده باید برای حقوق بشردر همه جا بایستد و هرگونه بی‌عدالتی را محکوم کند.

روی بلانت، سناتور جمهوری‌خواه ایالت میسوری در سنای آمریکا هم گفت: ما باید نگران وضعیت روزانه مردم ایران باشیم. ما در دو سال گذشته شاهد بروز اعتراض‌ها در ایران بوده‌ایم. مردم هستند که مبارزه می‌کنند. ما باید به مردم ایران در حالی که سقوط دیکتاتوری را فریاد می‌کنند، گوش کنیم.

همچنین، کتلین رایس، نماینده دموکرات ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان گفت:‌ من از شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهم نقض حقوق بشر مستمر در ایران را محکوم کرده و مکانیسمی برای این که شورای امنیت بتواند چنین نقض‌هایی را رصد کند، فراهم کند.

لوری تراهان، نماینده دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس نمایندگان نیز گفت: در سی و دومین سالگرد کشتار سال ۶۷ باعث خشم است که هیچ مقام رسمی ایران بابت جرائمی که مرتکب شدند، هنوز پاسخگو قرار نگرفته‌اند.

گاس بیلیراکیس، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان هم گفت: رژیم ایران به کارزار ترور علیه کسانی که تنها آرزویشان زندگی در یک جامعه آزاد است،‌ ادامه می‌دهد. ما باید به تقویت قربانیان و سرکوب شدگان ادامه داده و مطمئن شویم صدایشان در جریان این روزگار سخت، ساکت نمی‌شود.

همچنین، جودی هایس، نماینده جمهوری‌خواه ایالت جورجیا در مجلس نمایندگان نیز به کشتن قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده اشاره کرد. او همچنین مردم ایران را قربانیان فشار از سوی رژیم ایران دانست.

در این مراسم ،‌ گلن گروثمن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ویسکانسین در مجلس نمایندگان گفت:‌ به لحاظ تاریخی ایران یکی از بزرگترین کشورهای جهان شناخته میشد چرا که به همه احترام می‌گذاشت. وی ابراز امیدواری کرد روزی ایران دوباره آزاد باشد.

دان بیکن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت نبراسکا در مجلس نمایندگان هم گفت: رژیم ایران بزرگترین صادر کننده ترور علیه دیگر کشورها و همسایگانش است. مردم ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستند.

همچنین، برد اشنایدر، نماینده دموکرات ایالت ایلینوی در مجلس نمایندگان با اشاره به کشتار سال ۶۷ در ایران گفت،‌ ایالات متحده همواره باید نقشی راهبردی برای پاسخگو نگه داشتن رژیم ایران بابت جرائمش، برعهده گیرد.

تد یوهو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان نیز گفت: خطاب به مردم ایران می‌گویم، بدانید که آمریکا در کنار شما برای درخواست یک زندگی بهتر، بدونسرکوب و ترس، ایستاده است.

در این مراسم، فرنچ هیل، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس در مجلس نمایندگان گفت: ذات مخوف رژیم ایران در جریان دستگیری، شکنجه و اعدام نوید افکاری به طور تمام عیار به نمایش گذاشته شد. ما باید از تغییر در ایران حمایت کنیم. من از مردم ایران در تلاش برای برخورداری از کشوری آزاد، حمایت می‌کنم.

رابرت آدرهولت، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آلاباما در مجلس نمایندگان هم گفت: وضعیت حقوق بشر در ایران در فهرست بدترین‌ها در جهان است. بسیار مهم است که ما همه در کنار مردم ایران بایستیم تا آنها بدانند که تنها نیستند.

همچنین، دیو جویس، نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در مجلس نمایندگان گفت:‌ رژیم ایران برای مدت‌ها حقوق بشر را از مردم ایران دریغ کرده است. در نوامبر ۲۰۱۹ نزدیک به یک ۱۵۰۰ معترض کشته شدند. ما از مردم ایران، دموکراسی و آزادی حمایت می‌کنیم.

دن کرنشاو، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان هم گفت: ما می‌دانیم هزاران تن در جریان کشتار ۶۷ دستگیر و کشته شدند. ما بارها و بارها دیده‌ایم رژیم ایران، خشونت علیه معترضان به خرج داده است.

در این مراسم، پل گوسار، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آریزونا در مجلس نمایندگان گفت: اوضاع در خاورمیانه در حال تغییر است. رژیم ایران به شکل فزاینده‌ای منزوی شده است. من در کنار مردم ایران برای ایرانی دموکراتیک و آزاد می‌ایستم.

جَن شاکوسکی، نماینده دموکرات ایالت ایلینوی در مجلس نمایندگان نیز گفت: کارنامه حقوق بشر رژیم ایران باید از سوی تمامی کشورهای مسئول در جهان محکوم شود. ما باید رژیم ایران را به لحاظ دیپلماتیک منزوی کرده و ما باید از فعالان درون ایران حمایت کنیم.

همچنین، جودی چو، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان گفت: رژیم ایران باید بداند ما مخالف خشونت و سرکوبی هستیم که علیه مردم خود اعمال می‌کند. برای همین است که من حامی تمدید تحریم تسلیحاتی علیه رژیم هستم. مردم ایران مستحق آزادی از حکمرانی خشن ملاها هستند.

تام امر، نماینده جمهوری‌خواه ایالت مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان نیز گفت: ۳۲ سال پیش مقامات هزاران تن از زندانیان سیاسی را دستگیر و اعدام کردند. این یادآوری است که چقدر یک دولت می‌تواند برای سرکوب آزادی بیان، ستمگر شود. این خشونت باید پایان یابد.

لنس گودن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان هم گفت: من می‌خواهم مردم ایران را که در حال مبارزه با سرکوب هستند، تشویق کنم که قدرتمند بمانند و بدانند که دوستانی در سرتاسر جهان دارند که به شما و ایران آزاد، ایمان دارند.

همچنین، ‌رائول روئیز، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان گفت: نقض حقوق بشر فاجعه‌بار رژیم ایران، نمی‌تواند ادامه یابد. من و مردم ایالات متحده در کنار شما می‌ایستیم. شما در نبردتان تنها نیستید.

تام مک‌کلینتاک، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان هم گفت: تغییر واقعی نیازمند این است که با دیکتاتوری ایران به مانند همان نظام منفور جهانی که هست، رفتارکنیم. و آن نیازمند حمایت اخلاقی و مادی از مخالفان ایرانی است.

XS
SM
MD
LG