لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

نیتن سیلز: حزب الله در اروپا مواد منفجره انبار کرده تا با دستور ایران از آنها در «حملات تروریستی» استفاده کند


نیتن سیلز، هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت خارجه آمریکا
نیتن سیلز، هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت خارجه آمریکا

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ شهریور گفت که حزب‌الله به اروپا، جایی که شبکه‌ای از انبارها و مخازن را در اختیار دارد، مواد منفجره، از جمله نیترات آمونیوم، قاچاق کرده است تا هر زمان که رژیم جمهوری اسلامی بخواهد، از آنها برای حملات تروریستی استفاده کند.

به گزارش وبسایت «نشنال»، نیتن سیلز، هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت خارجه آمریکا، به خبرنگاران گفت: «امروز دولت ایالات متحده از اطلاعات جدیدی درباره حضور حزب‌الله در اروپا پرده برمی‌دارد.»

به گفته آقای سیلز، حزب‌الله که از حمایت ایران برخوردار است، از سال ۲۰۱۲ در اروپا مخازن نیترات آمونیوم را، تحت پوشش انتقال کیت‌های کمک‌های اولیه، که حاوی این ماده بودند، ایجاد کرده است.

وی افزود: «امروز می‌توانم افشا کنم که این مخازن از طریق بلژیک به فرانسه، یونان، ایتالیا، اسپانیا، و سوئیس منتقل شده‌اند. ... من همچنین این موضوع را نیز می‌توانم فاش کنم که مقادیر عظیمی انبارهای نیترات آمونیوم در فرانسه، یونان، و ایتالیا کشف و یا منهدم شده‌اند. ما دلایلی در دست داریم که موجب می‌شوند باور داشته باشیم که این فعالیت‌های آنها ادامه دارد.»

به گفته آقای سیلز، حزب‌الله «این جنگ‌افزارها را در آن محل‌ها نگهداری می‌‌کند تا هر زمان که اربابانش در تهران لازم بدانند، بتواند از آنها در حملات تروریستی هولناک استفاده کند.»

نیترات آمونیوم همان ماده شیمیایی است که در بندر بیروت انبار شده بود و بر اثر وقوع انفجاری مهیب در آن در چهارم اوت، دست کم ۱۹۰ نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۶۵۰۰ نفر زخمی شدند.

کلیت گروه حزب‌الله لبنان، که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد، توسط چندین کشور، از جمله ایالات متحده، اسرائیل، آلمان، صربستان، و لیتوانی، به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

شناسایی کلیت حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی، به مفهوم تفاوت قائل نشدن میان شاخه سیاسی با شاخه نظامی آن حزب و تروریست شناختن هر دو شاخه حزب‌الله است.

حزب الله، که مورد حمایت شدید رژیم جمهوری اسلامی حاکم بر ایران قرار دارد، تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می‌کند.

XS
SM
MD
LG