لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

ند پرایس: آمریکا می‌خواهد اطمینان یابد که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به این که ایران به شدت از برجام فاصله گرفته است، بر تلاش دولت پرزیدنت بایدن برای برقراری تدابیر قابل راستی‌آزمایی جهت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و طولانی‌تر شدن زمان گریز هسته‌ای ایران، تاکید کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۵ بهمن در یک نشست خبری در واشنگتن گفت: «همان طور که ... آنتونی بلیکن پیشتر گفته است، ما از نزدیک با شرکا و متحدانمان و همچنین با اعضای کنگره مشورت می‌کنیم و این رایزنی‌ها را با جدیت ادامه می‌‌دهیم.»

آقای پرایس گفت، وقتی ایران به طور کامل از تعهداتش در برجام پیروی می‌کرد، زمان رسیدن ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دوازده ماه بود؛ اما اکنون در موقعیتی است که از آن محدودیت‌ها فاصله گرفته و به آن نقطه نزدیک‌تر شده است.

وی اضافه کرد: «هدف ما این است که برنامه هسته‌ای ایران را محدود کنیم و تحت کنترل در آوریم و اطمینان یابیم که هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و مدت رسیدن به گریز هسته‌ای را تا آنجا که می‌شود طولانی کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد این که آیا دولت جدید آمریکا خط قرمزی را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران تعیین خواهد کرد، گفت که «در این جا و در این زمان برنامه زمانی خاصی را ارائه» نمی‌دهد.

ند پرایس در ادامه اظهارات خود تاکید کرد که دولت پرزیدنت بایدن می‌خواهد مطمئن شود تدابیر قابل راستی‌آزمایی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران برقرار شود و در همین راستا زمان رسیدن به نقطه گریز نیز طولانی‌تر شود.

XS
SM
MD
LG