لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

کاخ سفید خبر برگزاری جلسه شورای امنیت ملی در مورد ایران را تایید نکرد؛‌ جن ساکی: جلسه برای «بررسی مستمر سیاست‌ها‌» بود


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری جلسه‌ای با محوریت ایران توسط شورای امنیت ملی آمریکا، سخنگوی کاخ سفید ماهیت گفت که ماهیت جلسه امروز «بررسی مستمر سیاست‌ها‌» بوده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۷ بهمن با انتشار پیام‌هایی در توئیتر گفت، جلساتی که در مورد خاورمیانه مطرح می‌شود فقط برای بررسی است و در آن تصمیمی گرفته نمی‌شود.

سایت آکسیوس پیشتر به نقل از منبع اعلام نشده‌ای نوشته بود قرار است روز جمعه جلسه‌ای در شورای امنیت کاخ سفید در مورد ایران برگزار شود.

سخنگوی کاخ سفید در پیام خود گفت: «نباید برای هیچ‌کس جای تعجب باشد که شورای امنیت ملی، ‌میزبان جلسات سیاست‌گذاری میان چند آژانس، از جمله در مورد طیفی گسترده از مسائل در خاورمیانه شامل مسائلی در سطوح اصولی است. جلسه امروز بخشی از جلسات بررسی سیاست‌ها است و در آن تصمیمی گرفته نمی‌شود.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «هیچ اعلامی در مورد سیاست‌های [در دست بررسی] وجود ندارد. ما پیش از هرگونه تصمیم‌گیری، به طور گسترده با کنگره و شرکا مشورت خواهیم کرد. این جلسه شاهدی بر این است که همکاری میان آژانس‌ها پس از چهار سال تصمیم‌گیری متکی به شخصیت، سر جای خود بازگشته است.»

آکسیوس در گزارش خود گفته بود جلسه روز جمعه برای تصمیم‌گیری در مورد پروسه بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای ایران است و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هم قرار است به شکل مجازی با همتایان خود در بریتانیا، فرانسه، و آلمان صحبت کند.

خبرگزاری رویترز نیز روز ۱۷ بهمن در گزارشی به نقل از منابع خود اعلام کرد، وزیران خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان قرار است «به زودی» صحبت کنند و ممکن است این گفت‌وگو روز جمعه انجام شود.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع به کار خود اعلام کرده اگر ایران به اجرای کامل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به توافق بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG