لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

ند پرایس: آمریکا آماده برداشتن تحریم های ناسازگار با «برجام» است


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده آماده است تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران را برای منطبق شدن با توافق هسته‌ای برجام، بردارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ فروردین و در جریان یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده آماده است که گام های لازم برای بازگشت به انطباق با برجام را بردارد. او گفت این گام ها شامل برداشتن تحریم هایی می‌شود که با برجام سازگار نیست.

او تاکید کرد رفع تحریم‌ها شامل آنهایی می شود که با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ناسازگار است اما در عین حال افزود در موقعیتی قرار ندارد که جزئیات بیشتری ارائه دهد.

ایران و آمریکا یک روز قبل از این، مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام را با حضور طرفهای باقیمانده در این توافق، در وین آغاز کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در همین روز با بیان اینکه گفت‌وگوهای غیرمستقیم با جمهوری اسلامی ایران بر سر احیای برجام در مراحل اولیه سازنده هستند، از ادامه آن استقبال کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که کارزار «فشار حداکثری» را سیاست خود قرار داده بود، آمریکا را از برجام خارج کرد و تحریم های بسیاری را علیه ایران اعمال کرد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه ای با شبکه ان.پی.آر گفت که سیاست «فشار حداکثری» شکست خورده است و دیپلماسی، بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

پس از خروج دولت ترامپ از برجام، ایران تعهدات هسته ای خود در برجام را بارها نقض کرد. قدرت های طرف مذاکره با ایران، از تهران می خواهند که به تعهداتش در برجام بازگردد.

XS
SM
MD
LG