لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

جو بایدن دادستان کل کالیفرنیا را به عنوان وزیر بهداشت و خدمات انسانی دولت خود برگزید


جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، چند تن دیگر از اعضای کابینه آینده‌اش را برگزیده است.

خبرگزاری آسوشتیدپرس به نقل از دو منبع آگاه که نخواستند نام‌شان فاش شود، گزارش داده است که هاویِر بِسِرا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا، برای فعالیت در سمت وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در نظر گرفته شده است.

بنا بر این گزارش آقای بایدن دکتر روشل والِنسکی، کارشناس مقابله با بیماری‌های عفونی هاروارد، را نیز برای ریاست مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا مد نظر قرار داده است.

هاویر بسرا در صورت تایید شدن نخستین لاتین‌تباری خواهد بود که عهده‌دار وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا می‌شود.

این گزارش می‌گوید آقای بسرا در مسئولیت فعلی خود به عنوان دادستان کل ایالت کالیفرنیا، یکی از مدافعان جدی قانون بیمه درمانی مقرون به صرفه موسوم به «اوباما کِر» بوده و برای حفظ آن فعالیت زیادی کرده است.

رسانه‌های آمریکا چند روز بعد از انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کردند که جو بایدن حد نصاب ۲۷۰ رای مجمع گزینندگان (مجمع الکترال)،‌ که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری لازم است را کسب کرد. روند تائید رسمی انتخابات تا چند هفته طول می کشد با این حال، پرزیدنت ترامپ تاکنون از پذیرش شکست خودداری کرده و در چند ایالت روند چالش حقوقی نتایج انتخابات را دنبال می‌کند.

روند انتقال قدرت از سوم آذر و از زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت «در راستای منافع کشور» او از اداره خدمات عمومی و همچنین دولت خود خواسته که پروتکل‌های اولیه انتقال قدرت را انجام دهند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا روز ۲۰ ژانویه، بعد از مراسم سوگند، رسما کار خود را آغاز می‌کند.

XS
SM
MD
LG