لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

جو بایدن می‌گوید در نخستین روزهای ریاست‌ جمهوری مردم را به صد روز ماسک زدن دعوت خواهد کرد


جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، در مصاحبه ای با جیک تپر، خبرنگار شبکه سی ان ان، گفت در روز مراسم تحلیف خود از آمریکایی ها خواهد خواست برای ۱۰۰ روز ماسک بزنند.
جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، در مصاحبه ای با جیک تپر، خبرنگار شبکه سی ان ان، گفت در روز مراسم تحلیف خود از آمریکایی ها خواهد خواست برای ۱۰۰ روز ماسک بزنند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ جو بایدن می‌گوید در یکی از نخستین اقدام‌هایش در مقام رئیس جمهوری ایالات متحده از مردم آمریکا خواهد خواست ۱۰۰ روز ماسک بزنند. بایدن پیشتر گفته بود با هدف توقف گسترش ویروس کرونا ماسک زدن را در سراسر کشور اجباری خواهد کرد، اما اکنون این را به صورت یک خواسته مطرح کرده است.

متخصصان بهداشت عمومی می‌گویند ماسک زدن یکی از ساده‌ترین راه ها برای مهار همه‌گیری کرونا است. این همه‌گیری تاکنون منجر به مرگ بیش از ۲۷۵ هزار آمریکایی شده است.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده اغلب بر ماسک زدن به عنوان یک «وظیفه میهن‌دوستانه» تاکید می‌کند. بایدن در کارزار انتخاباتی مساله ماسک اجباری سراسری را مطرح کرد، اما بعدتر اذعان کرد اجرای آن فرای اختیارات رئیس جمهوری است.

بایدن پنج شنبه در گفتگو با «سی ان ان» گفت این درخواست از آمریکایی ها را ۲۰ ژانویه در روز مراسم تحلیف ارائه خواهد داد: «در نخستین روزی که سوگند ریاست جمهوری را یاد کنم، از عموم مردم خواهم خواست برای ۱۰۰ روز ماسک بزنند. فقط ۱۰۰ روز، نه برای همیشه و فکر می‌کنم شاهد یک کاهش چشمگیر» در گسترش ویروس «خواهیم بود.»

رئیس جمهوری منتخب از قانونگذاران در کنگره آمریکا خواست لایحه کمک به آسیب دیدگان از ویروس کرونا را تصویب کنند. وی ضمن اعلام حمایت خود از یک مصالحه ۹۰۰ میلیارد دلاری، گفت: «شروع خوبی است. کافی نیست. من کمک بیشتری را درخواست خواهم کرد.»

تیم بایدن قصد دارد در اولین قدم برای یک بسته امداد کووید-۱۹ فشار بیاورد.

رئیس جمهوری منتخب همچنین گفت از دکتر آنتونی فاوچی خواسته است در مقام مدیر «انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی» و «مشاور ارشد پزشکی» در تیم مشورتی کووید-۱۹ به کار خود ادامه دهد.

بایدن در ارتباط با تلاش دولت ترامپ در سرعت بخشیدن به ساخت یک واکسن برای ویروس کرونا گفت برنامه ریزی برای توزیع واکسن «بسیار حیاتی» خواهد بود.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده گفت برای رفع نگرانی‌های عمومی از ایمنی واکسن ویروس کرونا خوشحال می شود آن را در برابر عموم تزریق کند. باراک اوباما، جرج دبلیو بوش، و بیل کلینتون، سه رئیس جمهوری پیشین آمریکا، هم گفته‌اند چنین خواهند کرد.

بایدن در مصاحبه پنج شنبه خود همچنین گفت، این مهم است که پرزیدنت ترامپ، برای نمایش گذاشتن تعهد کشور به انتقال مسالمت آمیز قدرت بین رقبای سیاسی، در مراسم تحلیف او شرکت کند: «این تصمیمی است که کاملا بر عهده او است و برای من پیامد شخصی ندارد. اما فکر می کنم برای کشور [پیامد] دارد.»

XS
SM
MD
LG