لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

وزیر دفاع ایالات متحده در دیدار با رئیس جمهوری اوکراین: روسیه به اشغال کریمه پایان دهد


لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده (راست) در جریان دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه در پنتاگون

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده روز سه شنبه با ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و وزیر دفاع این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد و خطاب به روسیه گفت به اشغال کریمه اوکراین و به دمیدن در آتش منازعه در شرق اوکراین پایان دهد.

وزیر دفاع ایالات متحده در این دیدار که روز سه‌شنبه نهم شهریور در پنتاگون انجام شد همچنین قول داد با امضای چارچوب همکاری دفاع استراتژیک ایالات متحده و اوکراین با آندری تاران وزیر دفاع اوکراین، تقویت روابط را دنبال کند.

لوید آستین افزود این توافق همکاری‌ها دو کشور را از جمله در زمنیه امنیتی و کمک به اوکراین برای مقابله با تخاصم روسیه تقویت می‌کند. او گفت این توافق هچنین به اصلاحات دفاعی اوکراین و در حمایت از خواسته‌های این کشور برای پیوستن به ناتو کمک می‌کند و همکاری‌ها در حوزه‌هایی چون امنیت دریای سیاه، دفاع سایبری و سهیم شدن اطلاعات را تقویت می‌کند.

وزیر دفاع ایالات متحده همچنین گفت او و وزیر دفاع اوکراین توافقی در حوزه تحقیق، گسترش، آزمایش و ارزیابی امضا می‌کنند که چارچوبی برای همکاری تکنیکی نظامی از راه پروژه‌های همکاری مشترک، مهیا می‌کند.

ولادیمیر زلنسکی، در سخنان خود کشته شدن ۱۳ نیروی نظامی آمریکایی در فرودگاه کابل را تسلیت گفت. او همچنین افزود نیروهای اوکراین در جریان عملیات خروج، به نیروهای ایالات متحده کمک کردند و تلاش‌های دو طرفه به حفظ جان هزاران تن منتهی شد.

رئیس جمهوری اوکراین روز چهارشنبه ۱۰ شهریور و در کاخ سفید، با جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده دیدار می‌کند.

XS
SM
MD
LG