لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

لوید آستین: تمرکز بر حفظ امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی است


کنفرانس خبری مشترک ژنرال میلی (راست) و وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه در پنتاگون
کنفرانس خبری مشترک ژنرال میلی (راست) و وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه در پنتاگون

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده درباره تلاش‌ها برای خروج آمریکایی‌ها و متحدان آمریکا از فرودگاه کابل گفت در حال حاضر چهار هزار و ۵۰۰ نیرو در آنجا مستقر شده و بقیه نیروها در راه هستند. او افزود فرودگاه کابل به طور ایمن فعالیت دارد.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت که نیروهای آمریکایی در حال حاضر قابلیت این را ندارند که به آمریکایی‌ها و دیگرانی که در کابل هستند کمک کنند و آنها را اسکورت کنند تا خود را از مناطق مختلف به فرودگاه برسانند. او گفت «ما هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم» تا مسیر امنی برای آنها ایجاد شود که خود را به فرودگاه برسانند. او گفت ارتش آمریکا نیروی لازم در افغانستان را ندارد که عملیات فعلی خود را از تامین امنیت فرودگاه کابل به جمع آوری آمریکایی‌ها و افغان‌هایی که در خطر زیادی قرار دارند، و در دیگر نقاط کابل هستند، گسترش دهد.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ مرداد و به همراه ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش در کنفرانسی خبری در پنتاگون حاضر شد و گفت سه اولویت اصلی را الان در نظر دارد: «نخست، امنیت سلامت مردم‌‌ما و کسانی که خواهان خارج کردن آن‌ها هستیم.» او گفت نیروهای اضافه شده به کابل در راه هستند و در حال حاضر چهار هزار و ۵۰۰ نیروی آموزش دیده‌اند آنجا مستقر شده‌اند که آماده دفاع از خود و عملیات‌شان هستند. او گفت هیچ تخاصمی با طالبان در کار نبوده است و خطوط ارتباطی آمریکا با فرماندهان طالبان باز است.

لوید آستین افزود دومین تمرکز حفظ امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی است. با همکاری متحدان،‌ نیروهای آمریکایی توانسته‌اند مواضع دفاعی دور تا دور فرودگاه برقرار کنند و فرودگاه می‌تواند در امنیت به کار خود ادامه دهد. او گفت این امری تضمین شده نیست.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه گفت سومین حوزه تمرکز او سرعت عملیات خروج و افزایش تعداد هواپیماها و خروج افراد از کابل است. او گفت آمریکا از ۱۵ اوت به بعد چندین هزار نفر را خارج کرده و توانسته‌ است روزانه این ظرفیت را بالا ببرد.

آقای آستین گفت وزارت خارجه آمریکا ایالات متحده رهبری تلاش‌ها برای اطلاع‌رسانی و روند بررسی پرونده‌های شهروندان آمریکایی را که در حال ترک افغانستان هستند، برعهده دارد و به فوریت پرونده افغانستانی‌های متقاضی را هم بررسی کند.

او گفت: «ما تیم‌های کوچک نظامی به دو دروازه ورودی فرودگاه فرستاده‌ایم تا به وزارت خارجه در این کار و بررسی خود کمک کنند و انتظار داریم این توانایی در روزهای آینده بیشتر شود.»

ژنرال میلی نیز در این کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آمریکاییان در اطراف کابل و بخش‌های مختلف افغانستان هستند و آمریکا چگونه می‌خواهد برای عملیات خروج به آنها دسترسی پیدا کند، گفت که وزارت خارجه آمریکا با طالبان کار می‌کند تا رسیدن امن شهروندان آمریکایی، دارندگان پاسپورت آمریکایی به فرودگاه کابل را تسهیل کند و «ما توانایی این را داریم که به صورت دیگری هم عمل کنیم.»

او افزود طالبان در حال حاضر دورن و اطراف کابل هستند ولی دخالتی در عملیات آمریکا ندارند.

او همچنین درباره حضور شهروندان عادی در فرودگاه‌ کابل گفت این مسئله خطرات ایمنی برای هواپیما‌ها، نیروهای آمریکایی و خود مردم در پی داشت. او گفت: «در حال حاضر این وضعیت درون فرودگاه به کنترل درآمده است.»

خبرنگاری پرسید در حالی که فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی فقط یک باند دارد و فرودگاه بگرام دو باند، آیا بهتر نیست به فرودگاه بگرام بازگشته و عملیات را از آن‌جا انجام داد؟ که ژنرال میلی در پاسخ گفت سوال «بسیار خوبی» است ولی جزئیات برنامه‌های فعلی یا احتمالی را بازگو نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG