لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

در نهمین سالگرد ربایش آستین تایس در سوریه فعالان و بستگان این روزنامه‌نگار آمریکایی از دولت بایدن کمک خواستند


آستین تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی در سوریه، در تصویری برگرفته از یوتیوب - تایس در مرداد ۱۳۹۱ ( اوت )۲۰۱۲ ناپدید شد
آستین تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی در سوریه، در تصویری برگرفته از یوتیوب - تایس در مرداد ۱۳۹۱ ( اوت )۲۰۱۲ ناپدید شد

در مراسمی که روز پنج‌شنبه ۲۱ مردادماه (۱۲ اوت) در باشگاه ملی مطبوعات واشنگتن برگزار شد، گروه‌های حامی روزنامه‌نگاران به همراه بستگان آستین تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی که ۹ سال پیش در سوریه ربوده شد، از دولت پرزیدنت جو بایدن برای تامین آزادی وی، کمک خواستند.

باشگاه مطبوعات که روی ساختمان خود در نزدیکی کاخ سفید، روزشماری را برای نمایش مدت اسارت آستین تایس نصب کرده است، در حال جمع‌آوری امضاء برای نامه‌ای است که در آن از رئیس جمهوری آمریکا خواسته شده آزادی این روزنامه‌نگار اسیر آمریکایی را در اولویت قرار دهد.

سخنگوی باشگاه ملی مطبوعات گفت دولت آمریکا باید نشان دهد از روزنامه‌نگاران آمریکایی در برابر گروگان‌گیری، حراست می‌کند و متعهد است که گروگان‌ها را به وطن بازگرداند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه، در پاسخ به پرسشی به مناسبت چهلمین سالروز تولد آستین تایس، گفت دولت بایدن با دیگر بر لزوم آزادی تایس و دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در سوریه، تاکید می‌کند.

خانم ساکی افزود آمریکا همه شیوه‌های ممکن را دنبال می‌‌کند و با هر کس بتواند به بازگشت سریع آستین تایس به میهن کمک کند، گفتگو می‌کند. وی با این حال افزود که علنی کردن کوشش‌ها، می‌تواند به نتیجه مورد نظر لطمه بزند.

آستین تایس به عنوان یک روزنامه‌نگار مستقل با «سی‌. بی. اس. نیوز»، واشنگتن پست، و گروه مطبوعاتی مککلاچی، همکاری می‌کرد. وی در مرداد ۱۳۹۱( اوت ۲۰۱۲) در یک ایست بازرسی در دمشق ناپدید شد و غیر از یک ویدیوی کوتاه که چند هفته بعد انتشار یافت، خبر و تصویری از او پیدا نشد.

دولت آمریکا تاکنون چندین بار، از جمله طی دیدار یک مقام کاخ سفید از دمشق در سال ۲۰۲۰، در باره تایس با دولت سوریه تماس داشته‌ است.

دولت سوریه تاکنون داشتن اطلاع از جا و مکان تایس را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG