لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری الکسی ناوالنی شد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، ضمن اعلام نگرانی عمیق خود از صدور حکم دو سال و هشت ماه زندان برای الکسی ناوالنی در روسیه، درخواست کرد که این چهره مخالف سیاسی بی‌درنگ و بدون قید و شرط آزاد شود.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن منتشر شد گفت: «آقای ناوالنی هم مانند دیگر شهروندان روسیه از حقوق لحاظ شده در قانون اساسی روسیه برخوردار است، و روسیه نسبت به رعایت حق یکسان بودن همه در برابر قانون و حقوق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز، تعهد بین‌المللی دارد.»

آنتونی بلینکن افزود: «ما بار دیگر از دولت روسیه درخواست می‌کنیم که بی‌درنگ و بدون هیچ قید و شرطی، آقای ناوالنی و همچنین صدها تن دیگر از شهروندان روسیه را که در هفته‌های اخیر برای استفاده از حقوق خود، از جمله آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز، به ناحق بازداشت شده‌اند، آزاد کند.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر در روز یکشنبه ۱۲ بهمن هم با انتشار توییتی ادامه سرکوب معترضان در روسیه را که در اعتراض به زندانی شدن الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان کرملین، در شهرهای مختلف آن کشور به خیابان آمده و خواستار آزادی او شده‌اند، محکوم کرده بود.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله شهریور گذشته با عامل عصبی نوویچوک مسموم شد و در آلمان تحت درمان قرار گرفت. مسئولان آلمانی و حامیان او معتقدند مسکو پشت «سوء قصد» بوده است.

با وجود تهدید مقام‌های روسیه به بازداشت او در صورت بازگشت، او ۱۷ ژانویه به همراه همسرش به کشور بازگشت و در بدو ورود، توسط ماموران امنیتی در فرودگاه مسکو بازداشت شد.

دولت ایالات متحده خواستار آزادی این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و دیگر حامیان زندانی او شده و از سرکوب اعتراضات مردمی در آن کشور انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG