لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۷

روسیه متحدان الکسی ناوالنی را تحت حصر خانگی قرار داد


پخش دفاعیات ناوالنی در جلسه دادگاه
پخش دفاعیات ناوالنی در جلسه دادگاه

دادگاهی در مسکو برادر و چندین متحد دیگر آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه را برای دو ماه تحت حصر خانگی قرار داده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی حکم دادگاه که در روز جمعه ۱۰ بهمن صادر شده، همزمان با تلاش مقامات روس برای جلوگیری از اعتراضات سراسری طرفداران الکسی ناوالنی است که قرار است پس از یک هفته دوباره برگزار شود.

در تازه ترین اقدام علیه حامیان ناوالنی، پلیس مسکو طرح هایی را برای اعمال محدود در پایتخت و چند ایستگاه مرکزی مترو جهت آماده شدن با تظاهراتی که آن را «بدون مجوز» و مستوجب «مجازات قانونی» می‌نامد در دستور کار قرار داد.

ناوالنی و متحدانش در نظر دارند اعتراضاتی سراسری خود را روز یکشنبه ۱۲ بهمن، برگزار کنند. حامیان ناوالنی هفته گذشته در ده ها شهر روسیه تظاهرات کردند و خواستار آزادی این رهبر اپوزیسیون شدند. پلیس در برخورد خشونت آمیز با این تظاهرات، حدود چهار هزار نفر از جمله همسر ناوالنی را در آن تظاهرات بازداشت کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده برخورد تند نیروهای امنیتی روسیه با معترضان به بازداشت رهبر مخالفان آن کشور و خبرنگارانی که تظاهرات آنها را پوشش می‌دهند محکوم کرد و خواستار آزادی همه آنهایی شد که تنها به دلیل استفاده از حقوق‌شان بازداشت شده‌اند.

آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، به تازگی پس از بازگشت از آلمان به مسکو، دستگیر شد. او که مشغول انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود از سوی دولت روسیه با گاز اعصاب مورد حمله قرار گرفت و به مدت پنج ماه در آلمان تحت درمان بود.

او ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را متهم کرد که دستور داده بود وی را مسموم کنند، هرچند کرملین این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG