لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۶

بعد از تظاهرات گسترده مخالفان پوتین، دادستانی روسیه قصد دارد مجازات تعلیقی الکسی ناوالنی را به زندان قطعی تبدیل کند


قاضی دادگاهی در روسیه حکم داد که الکسی ناوالنی باید ۳۰ روز در بازداشت بماند
قاضی دادگاهی در روسیه حکم داد که الکسی ناوالنی باید ۳۰ روز در بازداشت بماند

دادستانی عمومی روسیه روز دوشنبه گفت که از درخواست سازمان زندان‌های فدرال برای حکم حبس الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان و منتقد کرملین، به جای مجازات تعلیقی حمایت می‌‌‌کند.

الکسی ناوالنی، ۴۴ ساله به اتهام نقض قوانین آزادی مشروط در مجازات تعلیقی سال ۲۰۱۴ خود - مجازاتی که بعدها دادگاه حقوق بشر اروپا آن را بی‌اساس دانست - ممکن است با سه سال و نبم حبس روبرو شود.

آقای ناوالنی شهریور گذشته با سم نوویچوک مسموم شد و در آلمان تحت درمان قرار گرفت. مسئولان آلمانی و حامیان او معتقدند مسکو پشت این «سوء قصد» بوده است. کرملین این اتهام را رد کرده است.

با وجود تهدید مقام‌های روسیه به بازداشت ناوالنی در صورت بازگشت، او ۱۷ ژانویه به همراه همسرش به کشور برگشت و در بدو ورود، توسط ماموران امنیتی در فرودگاه مسکو بازداشت شد.

در‌چند روز گذشته، تجمعات اعتراضی متعددی به بازداشت الکسی ناوالنی در شهرهای مختلف روسیه برپا شده است و بیش از پنج هزار نفر بازداشت شده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نوشت: «ایالات متحده استفاده مداوم از روش‌های خشونت‌آمیز علیه معترضان مسالمت‌جو و روزنامه‌نگاران توسط مسئولان روسیه برای دومین هفته متوالی را محکوم می‌کند.»

وزیر خارجه ایالت متحده آمریکا از روسیه خواست کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق انسانی خود بازداشت شده‌اند، از جمله الکسی ناوالنی، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG