لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

۱۴۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب: پرزیدنت بایدن در چارچوب تحریم و دیپلماسی، با ایران روبرو شود


ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا
ساختمان کنگره ایالات متحده آمریکا

۱۴۰ عضو مجلس نمایندگان از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات از پرزیدنت بایدن خواستند به دنبال توافق جامعی با ایران باشد که نه فقط فعالیت‌های هسته‌ای، که دیگر فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی را در برگرفته و در چارچوب مکانیزم‌های تحریمی و دیپلماسی، این هدف دنبال شود.

شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند در گزارشی اعلام کرد ۷۰ نماینده دموکرات و ۷۰ نماینده جمهوری‌خواه این نامه را امضا کرده‌اند.

این نامه پیشتر از سوی آنتونی براون از حزب دموکرات و مایکل والتز از حزب جمهوری‌خواه معرفی شده و این دو نماینده جمع کردن امضا برای این نامه در مجلس نمایندگان آمریکا را دنبال می‌کنند.

این نامه از دولت بایدن می‌خواهد با ترکیبی از مکانیزم‌های تحریمی و دیپلماتیک، با ایران تماس بگیرد تا به مسئله «رفتارهای مخرب» ایران رسیدگی شود و همچنین آن کشور را به طور کامل به رعایت تعهدات بین المللی خود مجبور کند.

این نامه به طور کلی بر سه موضوع پرونده هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک، و مسئله تامین مالی فعالیت‌های تروریستی، تمرکز کرده است.

به نوشته جیوش اینسایدر، برخی از جمهوری‌خواهان نسبت به این نامه ابراز بدبینی کرده اند و آن را تاکتیکی برای گرفتن اجازه ضمنی جهت کاهش تحریم‌ها علیه ایران دانسته اند.

نامه ای که برای امضای آن در مجلس نمایندگان تلاش می‌شود، تنها اقدام قانون گذاران آمریکایی در ارتباط با ایران نیست.

پیشتر اد مارکی، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست، و ۱۰ سناتور دیگر، طرحی را ارائه کردند که در آن از رئیس جمهوری آمریکا خواسته شد آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، بازگرداند.

همچنین چند سناتور جمهوری‌خواه نیز در نامه‌ای به جو بایدن از او درخواست کردند که در مورد ایران، سیاستی را دنبال کند که دو حزبی باشد و امنیت ایالات متحده آمریکا را در نظر بگیرد.

XS
SM
MD
LG