لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

نامه دو عضو دموکرات و جمهوریخواه کنگره به جو بایدن: با ترکیبی از مکانیزم‌های تحریم و دیپلماتیک با ایران رو‌به‌رو شوید


تصاویر آنتونی براون و مایکل والتز - آرشیو
تصاویر آنتونی براون و مایکل والتز - آرشیو

نمایندگانی از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا پیش‌نویس نامه‌ای را تهیه کرده‌اند که در آن چارچوبی برای مذاکرات احتمالی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با ایران پیشنهاد شده است.

آنتونی براون از حزب دموکرات و مایکل والتز از حزب جمهوری‌خواه مشغول جمع کردن امضا برای این نامه در مجلس نمایندگان آمریکا هستند.

سایت «جیوش اینسایدر» روز دوشنبه ۱۱ اسفند با اشاره به این که نسخه‌ای از پیش‌نویس این نامه را دریافت کرده است، می‌نویسد که این نامه از دولت بایدن می‌خواهد با ترکیبی از مکانیزم‌های تحریمی و دیپلماتیک، با ایران تماس بگیرد تا به مسئله «رفتارهای مخرب» ایران رسیدگی شود و همچنین آن کشور را به طور کامل به رعایت تعهدات بین المللی خود مجبور کند.

این نامه به طور کلی بر سه موضوع پرونده هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک، و مسئله تامین مالی فعالیت‌های تروریستی، تمرکز کرده است.

به نوشته جیوش اینسایدر، برخی از جمهوری‌خواهان نسبت به این نامه ابراز بدبینی کرده اند و آن را تاکتیکی برای گرفتن اجازه ضمنی جهت کاهش تحریم‌ها علیه ایران دانسته اند.

روز دوشنبه، یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصمیم جمهوری اسلامی در رد پیشنهاد آمریکا و اروپا برای مذاکره مستقیم در مورد برجام، آن را ناامیدکننده توصیف کرد اما گفت آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام آمده است.

نامه ای که برای امضای آن در مجلس نمایندگان تلاش می‌شود، تنها اقدام قانون گذاران آمریکایی در ارتباط با ایران نیست.

چند روز قبل نیز اد مارکی، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست، و ۱۰ سناتور دیگر، طرحی را ارائه کردند که در آن از رئیس جمهوری آمریکا خواسته شد آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، بازگرداند.

روز یکشنبه نیز چند سناتور جمهوری‌خواه نیز در نامه‌ای به جو بایدن از او درخواست کردند که در مورد ایران، سیاستی را دنبال کند که دو حزبی باشد و امنیت ایالات متحده آمریکا را در نظر بگیرد.

XS
SM
MD
LG