لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

سناتور کروز به صدای آمریکا: بایدن با برداشتن فشار از ایران، بارش راکت‌های حماس بر اسرائیل که آیت الله پول آنها را داده، تضمین می‌‌کند


تد کروز سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس
تد کروز سناتور جمهوریخواه از ایالت تگزاس

تد کروز، سناتور جمهوری خواه، می گوید جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با برداشتن فشارها علیه ایران متحدان ایالات متحده را ضعیف کرده و تضمین می‌کند که راکت های حماس که پول آنها را «آیت الله» داده، بر اسرائیل فرود بیاید.

تد کروز سه‌شنبه شب ۲۸ فروردین در پاسخ مکتوب به کامبیز توانا خبرنگار صدای آمریکا گفت: «با برداشتن فشار و گذاشتن اینکه میلیون ها دلار به ایران سرازیر شود، پرزیدنت بایدن متحدان ما را ضعیف کرده و تقریبا بارش راکت های حماس بر اسرائيل را تضمین می‌کند که آیت الله پول آنها را پرداخته و آنها را داده است.»

جمهوریخواهان مخالف مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین هستند و پیشتر نیز بیش از ۴۰ سناتور جمهوری خواه در تلاشی هماهنگ، با ارسال نامه ای از جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا خواسته بودند که به مذاکرات با ایران به خاطر حمایت از حماس پایان دهد.

اما آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با درخواست جمهوری خواهان برای توقف مذاکرات با ایران در وین مخالفت کرد و گفت رفتارهای مخرب ایران در منطقه اتفاقا اهمیت این را نشان می دهد که باید هر چه می توانیم برای اطمینان یافتن از اینکه ایران هرگز به یک سلاح هسته ای دست پیدا نکند، انجام دهیم. آقای بلینکن گفت پس مذاکرات در وین ادامه می یابد تا بفهمیم که آیا می شود به مطابقت دوجانبه (ایران و آمریکا) به برجام بازگشت یا خیر.

پیشتر در روز سه شنبه نیز دو سناتور جمهوریخواه، سوزان کالینز و جان کورنین در واکنش به نقش گروه حماس در حملات به اسرائیل به ایران اشاره کردند. آنها گفتند حماس یک سازمان تروریستی مورد حمایت ایران است که جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هم پیشتر ضمن اعلام این که حملات علیه اسرائیل از سوی گروه‌های حامی ایران انجام می‌شود، هرگونه لغو تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی یا موشکی ایران را اشتباهی بزرگ خواند.

از سوی دیگر، نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان نیز درباره تنش‌ها در خاورمیانه واکنش نشان داد. خانم پلوسی در بیانیه‌ خود، ضمن حمایت از اسرائیل به عنوان «دوست و متحد» آمریکا، بدون اشاره به نقش ایران در حمایت از حماس گفت که «حماس از یک وضعیت ناپایدار سوءاستفاده کرده و با شلیک بیش از سه هزار راکت خصومت علیه اسرائیل را آغاز کرد، و مانند همیشه اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند.»

XS
SM
MD
LG