لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

درگیری‌ها میان اسرائيل و حماس، به رغم درخواست‌ها برای آتش‌بس ادامه دارد


یک واحد توپخانه ارتش اسرائيل در حال شلیک به نوار غزه - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
یک واحد توپخانه ارتش اسرائيل در حال شلیک به نوار غزه - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

حملات هوایی اسرائيل به نوار غزه روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت نیز ادامه یافت و پیکارجویان فلسطینی هم به حملات راکتی فرامرزی ادامه دادند.

این در حالی است که حملات شبانه پس از آن که سازمان ملل متحد کاروان کوچکی را برای ارسال سوخت راهی غزه کرد، به طور موقت کاهش یافت.

سازمان ملل متحد می‌گوید ۵۲ هزار نفر در غزه بر اثر درگیری‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به رغم درخواست‌های ایالات متحده آمریکا و دیگر قدرت های جهانی برای پایان یافتن درگیری ها، رهبران اسرائيل می گویند همچنان به عملیات خود برای نابودی توانایی‌های شاخه های نظامی گروه های «حماس» و «جهاد اسلامی» ادامه می دهند.

پلیس اسرائيل می‌گوید دو کارگر تایلندی در اسرائیل بر اثر یک حمله راکتی از غزه کشته شدند. هفت نفر دیگر نیز مجروح شدند. حماس و جهاد اسلامی مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اند.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل، گفت که درگیری‌ها تا زمانی که «آرامش کامل و درازمدت» حاصل نشود، پایان نخواهد یافت. او در بیانیه ای ویدیویی، حماس را مسئول درگیری ها معرفی کرد.

حماس هشت روز پیش و در واکنش به آن چه نقض حقوق فلسطینی‌های اورشلیم توسط اسرائيل خواند، شلیک راکت به اسرائيل را آغاز کرد. به نوشته رویترز، فلسطینی های مناطق اشغالی کرانه باختری و اقلیت ۲۱ درصدی عرب های اسرائيل نیز روز سه شنبه در یک اعلام همبستگی، دست به یک اعتصاب عمومی زدند.

مقامات امور سلامت غزه می گویند ۲۱۳ فلسطینی از جمله ۶۱ کودک و ۳۶ زن در درگیری ها جان باخته‌اند و بیش از ۱۴۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. مقامات اسرائيل نیز می‌گویند که در اسرائيل ۱۲ نفر، از جمله دو کودک، کشته شده اند.

سازمان ملل متحد می گوید که در نوار غزه حدود ۴۵۰ ساختمان، از جمله شش بیمارستان و نه مرکز خدمات درمانی، تخریب شده و یا به شدت آسیب دیده‌اند. حدود ۴۷ هزار نفر از ۵۲ هزار نفری که مجبور به ترک خانه های خود شده اند، در مدرسه های سازمان ملل پناه گرفته اند.

اسرائيل می گوید بیش از ۳۴۵۰ راکت از غزه شلیک شده است که شماری از آنها در غزه فرود آمد و شمار دیگری را پدافند «گنبد آهنین» منهدم کرد. اسرائیل می‌گوید نیروهایش حدود ۱۳۰ نیروی جنگی حماس و ۳۰ نفر دیگر از جهاد اسلامی را کشتند.

روزنامه اسرائيلی هاآرتص نیز روز سه شنبه به نقل از ارتش اسرائيل نوشت که این نیرو یک پهپاد را که از مرز شمال اسرائيل با اردن وارد اسرائيل شده بود، منهدم کرد که ظاهراً هفتمین حمله پهپادی از زمان آغاز درگیری ها میان اسرائيل و حماس در هفته گذشته است.

XS
SM
MD
LG