لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

یک مقام وزارت خارجه آمریکا: امیدواریم دولت ابراهیم رئیسی به‌زودی آماده ازسرگیری مذاکرات شود


مذاکرات وین - آرشیو
مذاکرات وین - آرشیو

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، شنبه ۱۳ شهریور در گفت‌وگویی زنده با تلویزیون دولتی ایران گفت تهران آماده ازسرگیری مذاکرات برای احیای قرارداد سال ۲۰۱۵ هسته‌ای «برجام»‌ میان ایران و قدرت‌های جهانی است.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به اینکه او «مذاکره نتیجه‌محور را دنبال» دنبال می‌کند، گفت «گفت‌وگو و مذاکره را در دستور کار دولت خواهیم داشت، اما نه با فشاری که دنبال می‌کنند. فشار آوردن همراه با گفت‌وگو قبلا هم امتحان شده و جواب نداده است. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بارها آن را تجربه کردند که گفت وگوها همراه با فشار جواب نمی‌دهد.»

رئیسی گفت تهران در پی برگزاری گفت‌وگوهایی است که منجر به برداشتن تحریم‌های آمریکا شوند.

در همین حال یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات رئیس جمهوری ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، ما امیدواریم دولت رئیسی به‌زودی آماده ازسرگیری مذاکرات شود و بتوانیم به سرعت برای بازگشت دوجانبه به پیروی از برجام به تفاهم برسیم.

این مقام که نخواست هویتش فاش شود اضافه کرد، همانطور که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته، واشنگتن متعهد به پیگیری یک راه حل دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران است.

شش دور از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا تا خرداد ماه گذشته با وساطت اتحادیه اروپا و حضور سایر طرف‌های برجام برگزار شد، اما هنوز تاریخی برای دور هفتم مشخص نشده است.

روز جمعه، رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران به خبرگزاری بلومبرگ گفته بود آمریکا و اروپا بیش از حد صبوری به خرج داده‌اند و دولت بایدن «نمی‌تواند تا ابد منتظر بماند» که جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرد تا به مذاکرات هسته‌ای بازگردد.

XS
SM
MD
LG