لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، ایران از تولید ۶.۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی خبر داد


سانتریفیوژهای ایرانی نمایش داده شده در روز موسوم به فن آوری هسته ای
سانتریفیوژهای ایرانی نمایش داده شده در روز موسوم به فن آوری هسته ای

دولت ایران می‌گوید ۶.۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی تولید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ایران روز سه شنبه ۲۵ خرداد جزئیات این اقدام را تشریح کرد؛ اقدامی که ایران را یک گام دیگر به تولید مواد شکاف‌پذیر با خلوص ۹۰ درصد و کاربرد تسلیحاتی نزدیک کرده و مذاکرات هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی را تحت تاثیر قرار داده است.

رسانه‌های دولتی ایران به نقل از علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران خبر دادند که ایران همچنین ۱۰۸ كیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد تولید كرده است.

رویترز می‌نویسد پس از آن كه ایران در فروردین ماه گذشته اسرائیل را به خرابكاری در یکی از تأسیسات هسته‌ای مهم خود در نطنز متهم كرد، اعلام كرد كه غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را آغاز خواهد كرد؛ اقدامی كه اورانیوم را به خلوص ۹۰ درصدی، که مناسب تولید بمب هسته‌ای است، نزدیک می‌كند.

روز یکشنبه ٢٢ فروردین، تنها یک روز پس از آن که جمهوری اسلامی ایران از راه‌اندازی سانتریفیوژهای جدید غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده بود، مشکل در شبکه توزیع برق این تاسیسات سبب بروز یک «حادثه» شد.

مجلس ایران، سال گذشته قانونی را تصویب کرد که دولت را ملزم به پافشاری بر موضع هسته‌ای خود می‌کرد. به گزارش رویترز، بخشی از آن در واکنش به خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از برجام بود.

علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود گفت: «طبق قانون راهبردی مجلس، سازمان انرژی اتمی موظف شد که ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد در طول یک سال تولید کند، اما از زمان ابلاغ آن قانون تا به امروز که حدود پنج ماه می‌شود، طبق آخرین خبر، حدود ۱۰۸ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید شده است.»

اما به نوشته رویترز، سرعتی که ایران این مقدار اورانیوم تولید کرده، بیش از سرعت تعیین شده در مصوبه مجلس است.

صدای آمریکا پیشتر گزارش کرده بود که مؤسسه علوم و امنیت بین المللی برآورد کرده است که ایران ممکن است بتواند ظرف حدود ۷۰ روز اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت یک بمب هسته‌ای را تولید کند.

این موسسه مبنای یافته‌های خود را تجزیه و تحلیل گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های سه ماه گذشته ایران قرار داده است.

دیوید آلبرایت، کارشناس سابق آژانس، پس از مطالعه گزارش آژانس نظر داد که ایران پس از رسیدن به مرحله گریز می‌تواند ظرف کمتر از دو ماه و نیم، اورانیوم ۹۰ درصدی لازم برای تولید یک بمب را تولید کند.

پیشتر سران سازمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در روز دوشنبه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه ای در بروکسل اعلام کردند که « ما متعهدیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نکند. ما از بحث های اساسی میان شرکت کنندگان در مذاکرات برجام و مذاکرات جداگانه با آمریکا استقبال می‌کنیم تا به توافقی برای بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به پیروی برجام دست یابیم.»

ایران می‌گوید به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست. اما رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید غنی سازی اورانیوم با خلوص بالا، ایران را به سطحی می رساند که می تواند بمب هسته‌ای تولید کند.

XS
SM
MD
LG